Avrupa Birliği tarafından
finanse edilmektedir

Bu web sitesi, Avrupa Birliği’nin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Goethe-Institut Istanbul sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliği’nin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.

EN
KENTLER ARASI AĞ GELİŞTİRME HİBE PROGRAMI

Bilgilendirme Toplantısı 22 Eylül’de!

Türkiye’de kültür ve sanat alanında faaliyet yürüten sivil toplum kuruluşlarını, sanatçıları, inisiyatifleri ve aktivistleri desteklemeyi hedefleyen CultureCIVIC: Kültür Sanat Destek Programı’nın Kentler Arası Ağ Geliştirme Hibe Programı için başvurular başladı. Ankara, İstanbul ve İzmir gibi ana kültürel merkezlerin ötesinde farklı aktörler arasındaki diyaloğun ve işbirliğinin geliştirilmesine odaklanan hibe programı, Türkiye genelinde merkeziyetçi olmayan bir etkileşimi ve ağ oluşturmayı teşvik ediyor. Şehirler arası büyük ölçekli projelerin uygulanması ve farklı şehirlerden kültürel aktörlerin bu projelere dahil edilmesi amacını taşıyor.

CultureCIVIC: Kültür Sanat Destek Programı proje ekibi, 22 Eylül 2021 Çarşamba günü saat 15.00’te adaylar için bir bilgilendirme toplantısı düzenleyerek Kentler Arası Ağ Geliştirme Hibe Programı’nı ve başvuru portalını tanıtacak. Zoom üzerinden gerçekleşecek ve eş zamanlı olarak YouTube kanalımızdan yayımlanacak toplantıya katılmak isteyenlerin, aşağıdaki formu doldurarak kayıt yaptırması gerekiyor.

Kayıt Formu

Toplantının yaklaşık 80-90 dakika sürmesi beklenmektedir. Zoom üzerinden yapılacak toplantının katılım bağlantısı e-posta yoluyla sizinle paylaşılacaktır.

Lütfen işaretli alanları kontrol ediniz.

Lütfen gizlilik politikamızı onaylayınız.

Lütfen gizlilik politikamızı onaylayınız.

Başvurunuz kaydedildi, ilginiz için teşekkürler.

Lütfen gizlilik politikamızı onaylayınız.

Goethe-Institut Istanbul iştiraki CultureCIVIC: Kültür Sanat Destek Programı tarafından, Kişisel Verilerin Korunması ve İşlenmesi Aydınlatma Metni’ni okumuş ve bilgilendirilmiş olarak; rızamı geri çekene kadar, kişisel verilerimin iletişim ve pazarlama süreçlerinin planlanması ve icrası amacıyla; sunulan hizmetlerin beğenilerime, ilgi alanlarıma ve kullanım alışkanlıklarıma göre özelleştirilmesi için işlenmesini, yukarıda belirtilen iletişim bilgilerime etkinlik, davet, promosyon, tanıtım, kampanya içerikli e-mail vb. ticari elektronik ileti gönderilmesini, kişisel verilerimin bu amaçlarla kullanılmasını, yurtiçinde ve uygun güvenlik önlemleri ile yurtdışında işlenmesini ve saklanmasını ve CultureCIVIC: Kültür Sanat Destek Programı’nın tarafıma gönderim sağlaması ve yukarıda bahsi geçen faaliyetleri gerçekleştirebilmesi için hizmet aldığı ve işbirliği yaptığı üçüncü kişilerle paylaşılmasını kabul ediyorum.

KENTLER ARASI AĞ GELİŞTİRME HİBE PROGRAMI

Kentler Arası Ağ Geliştirme Hibe Programı, Ankara, İstanbul ve İzmir gibi ana kültürel merkezlerin ötesinde farklı aktörler arasındaki diyaloğun ve işbirliğinin geliştirilmesine odaklanır. Türkiye genelinde merkeziyetçi olmayan bir etkileşimi ve ağ oluşturmayı teşvik eden bu programın amacı, şehirlerarası büyük ölçekli projelerin uygulanması ve farklı şehirlerden kültürel aktörlerin bu projelere dahil edilmesidir. Coğrafi kapsayıcılığı ve çeşitliliği sağlamak için projeye katılan şehirlerden ancak birinin Ankara, İstanbul veya İzmir olması şartı aranır.

Kâr amacı gütmeyen kuruluş statüsüne sahip STK’lar, kültür üreticileri ve sanat girişimlerine açık olan Program için, başvuru sahiplerinin en az beş yıllık faaliyet geçmişine sahip olmaları gerekmektedir. 2024’e kadar her yıl üç projeye olmak üzere toplamda dokuz projeye sağlanacak olan maksimum 20.000 Avroluk CultureCIVIC: Kültür Sanat Destek Programı’nın bu en yüksek tutarlı desteği için de, hak temelli faaliyetleri destekleyen; farklı etnik, dinî, dilsel geçmişe sahip aktörleri bir araya getiren, cinsiyet eşitliği, LGBTİ+ hakları, sosyal uyum, insan hakları, ifade özgürlüğü ve çocuk hakları gibi konulara odaklanan faaliyetlere öncelik verilecektir.

Programa, değişim programı organizasyonu, konuk sanatçı programı, konferans serisi, şehirler arası eğitim programı, kurumlar arası ağ geliştirme programı ve sergi projeleriyle başvurulabilecek. Aktivitelerin birden fazla şehri kapsamasının zorunlu olduğu Program’da, bu şehirlerden sadece biri İstanbul, Ankara veya İzmir olabilir. Kentler Arası Ağ Geliştirme Hibe Programı başvuruları 30 Ağustos 2021, Pazartesi günü başladı ve 25 Ekim 2021, Pazartesi günü sona erecek. Adaylar programa, Hibe Başvuru Portalı üzerinden başvurabilirken koşullarla ilgili detaylı bilgilere de başvuru rehberinden ulaşılabilir.

CULTURE:CIVIC KÜLTÜR SANAT DESTEK PROGRAMI

Goethe-Institut Istanbul, Anadolu Kültür, İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV), Institut français Türkiye ve Danimarka Kültür Enstitüsü Türkiye ofisi ortaklığında, Türkiye Hollanda Büyükelçiliği iş birliğiyle gerçekleşen bir Avrupa Birliği projesi olan CultureCIVIC: Kültür Sanat Destek Programı, Türkiye’de kültür-sanat alanındaki sivil toplum çalışmalarını güçlendirmeyi amaçlıyor. Projenin faaliyetleri, Hibe Programları ve Kapasite Geliştirme Programı olmak üzere birbirini tamamlayan iki ana eksende yürütülecek olan proje kapsamında, farklı ihtiyaçlara yönelik dört ayrı hibe kategorisinde toplam 14 açık çağrı yapılarak Mart 2025’e kadar 200’ün üzerinde projeye destek verilecek.

CultureCIVIC: Kültür Sanat Destek Programı kapsamında özellikle kariyerinin başındaki sanatçılara, yeni kültür oluşumlarına ve büyükşehirler dışında varlık gösteren aktörlere geniş bir yer ayıracak olan hibe programları, Türkiye’nin farklı bölgelerinde kültür sanat alanında diyaloğun, işbirliğinin ve iletişimin geliştirilmesine katkıda bulunmayı hedefliyor. Başvuruda bulunan projeler değerlendirilirken hak temelli faaliyetleri destekleyen; farklı etnik, dinî, dilsel geçmişe sahip aktörleri bir araya getiren; cinsiyet eşitliği, LGBTİ+ hakları, sosyal uyum, insan hakları, ifade özgürlüğü ve çocuk hakları gibi konulara odaklanan faaliyetlere öncelik verilecek. Hibe programları, “Yerel Projeler”, “Yapısal Destek”, “Kentler Arası Ağ Geliştirme” ve “Sanatsal Üretim” başlıklı dört farklı kategoride hayata geçirilecek ve sanatçılara, kültür profesyonellerine, kültür kurumlarına finansman sağlayacak.

Bu sayfa 1 Eylül 2021 tarihinde yayına alındı.
Son güncelleme: 22 Eylül 2021