Avrupa Birliği tarafından
finanse edilmektedir

Bu web sitesi, Avrupa Birliği’nin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Goethe-Institut Istanbul sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliği’nin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.

EN

Sıkça Sorulan Sorular

Hibe programlarına dair sıkça sorulan sorular sayfası sizden aldığımız e-postalar, mesajlar ve gerçekleştirdiğimiz bilgilendirme toplantıları sonrasında devamlı olarak güncellenmektedir. Başvuru rehberini inceledikten sonra başvuru yapmak istediğiniz hibe programına dair sıkça sorulan soruları da mutlaka incelemenizi öneririz. CultureCIVIC proje ekibiyle iletişime geçmeden önce başvuru süreciyle ilgili sorunuzun Sıkça Sorulan Sorular sayfasında yer almadığını kontrol ediniz.

GENEL
BÜTÇE
İŞTİRAKÇİ/ORTAK
BAŞVURU SÜRECİ
HİBE PROGRAMLARI
YEREL PROJELER
YAPISAL DESTEK
KENTLER ARASI AĞ GELİŞTİRME
SANATSAL ÜRETİM
 • Kimler, nasıl başvurabilir?

  CultureCIVIC: Sanatsal Üretim Fonu, 25 - 45 yaş arasında olan, görsel sanatlar alanında çalışan sanatçıların ve beraber proje üretecek sanatçılardan oluşan grupların başvurularına açıktır. Sanatçılar bireysel olarak ya da sanatçı kolektifi olarak başvuru yapabilirler. Sanatçı kolektiflerinde, sanatsal üretimi gerçekleştirecek kişilerin isim ve yaşlarını başvuru formunda belirtmeniz gerekmektedir. Birden fazla sanatçı, bir kolektife dahil olmadan da eş başvuran statüsü ile ortak başvuru yapabilir. Eş-başvuran, sanatçıların projelerini birlikte tasarladıkları ve birlikte yürütecekleri ortaklarıdır. İştirakçi ise projenin spesifik bir bölümünde hizmet alınan kişi ya da kurumdur. Sanatsal Üretim Fonu; dernek, vakıf ve şirket başvurularına açık değildir.

 • Duo veya bir kolektifin parçası olarak başvurabilir miyim?
  Ekip olarak faydalanıcı olabilir miyiz?

  Evet, ortak başvurular teşvik edilir.

 • Türkiye dışında ikamet ediyorum. Sanatsal Üretim Fonu’na başvurabilir miyim?

  Hayır, sadece Türkiye’de yaşayan ve çalışmalar yapan sanatçıların başvuruları kabul edilir.

 • Proje sahibinin yaş sınırlaması nedir?

  CultureCIVIC: Sanatsal Üretim Fonu, 25 - 45 yaş arasında olan, görsel sanatlar alanında çalışan sanatçıların ve beraber proje üretecek sanatçılardan oluşan grupların başvurularına açıktır. Kolektifler için grup üyelerinden birinin bu yaş aralığında olması başvurunun yapılabilmesi için yeterlidir.

 • Başvuru kotası nedir?

  CultureCIVIC kapsamında, Türkiye’de geniş bir coğrafyayı desteklemek için kota uygulaması vardır. Sanatsal Üretim Fonu Açık Çağrı sonucunda desteklenecek toplam 15 sanatsal üretimin en az 10 tanesi, İstanbul, Ankara, İzmir dışındaki diğer şehirlerden yapılan başvurulardan oluşacaktır.

 • Bir araştırma projesi üzerinde çalışıyorum. Fona başvurabilir miyim?

  Hayır, araştırma projeleri kabul edilmez.

 • Devam eden bir proje ile başvurabilir miyim?

  Eğer projeniz hala gelişme aşamasındaysa ve sergilenmediyse başvurabilirsiniz. Eğer projeniz halihazırda başka bir kuruluş tarafından destekleniyorsa, bunu başvurunuzda belirtmelisiniz.

Bu sayfa 6 Eylül 2021 tarihinde yayına alındı.
Son güncelleme: 14 Ocak 2022