Avrupa Birliği tarafından
finanse edilmektedir

Bu web sitesi, Avrupa Birliği’nin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Goethe-Institut Istanbul sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliği’nin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.

EN
SANATSAL ÜRETİM FONU

Desteklenen Projeler Açıklandı

Sanatsal Üretim Fonu'nun birinci açık çağrısı kapsamında desteklenen projeler belli oldu. 25 - 45 yaş arasında olan, görsel sanatlar alanında çalışan sanatçıların başvurularına açık olan Sanatsal Üretim Fonu yararlanıcılarına, kültür-sanat alanından ve akademik çevreden yetkin isimlerin danışmanlığında geliştirecekleri eserler için destek veriyor. Böylece, desteklenen sanatçılara yeni eserler üretme olanağı sağlanmasının yanı sıra deneyim paylaşımı, ağ kurma ve sanat dünyasına erişim için alan yaratılması hedefleniyor.

Sanatsal Üretim Fonu’nun 17 Ocak – 18 Şubat 2022 tarihleri arasındaki birinci açık çağrısına toplam 209 başvuru gerçekleşti. Başvurular, öncelikle CultureCIVIC: Kültür Sanat Destek Programı proje ekibi, daha sonra, DEPO Proje Koordinatörü Aslı Çetinkaya, Venedik Bienali Uluslararası Sanat ve Mimarlık Sergisi Türkiye Pavyonu İş Geliştirme ve Proje Koordinatörü Duygu Şengünler, küratör Başak Doğa Temür, Kültür için Alan Program Yöneticisi, yazar Melida Tüzünoğlu ve sanatçı Dilek Winchester tarafından değerlendirilerek destek verilecek projeler belirlendi.

Desteklenen Projeler

Liste proje başlığı, sanatçı adı ve faaliyet şehrini içerir, proje adına göre alfabetik olarak hazırlanmıştır.

 • Anestezik Farkındalık
  Şefik Özcan
  Mardin
 • Dağdaki Keçi, Gökteki Ay, Sudaki Balık
  Rezzan Gümgüm
  Tunceli
 • Doku_Lab
  Ali Kanal
  Antalya
 • Dokuyu Dinlemek
  Çisel Karacebe
  İstanbul
 • Fata Morgana
  Alper Aydın
  Ordu
 • Fıstık Zamanı
  Özlem Köse
  İstanbul, Gaziantep
 • Geldi Gelecek
  Sub (İlayda Tunca, Mediha Sevinç, Büke Tozlu)
  Çanakkale
 • "Islak Rüya" Sergisi
  Can Akgümüş
  Ankara
 • Kovan
  Beyza Durhan ve Aslıhan Mumcu
  Şırnak, Tekirdağ
 • Manzaranın Yakınında Çok Uzakta
  Seniha Ünay
  Düzce
 • Orman Düşü
  Arzu Yayıntaş
  Muğla
 • Performatif Toprak Yapı Heykel
  Onur Fındık
  Uşak
 • Şurada Duran Küçük Taş Bulunmayı Bekliyor
  Sevgi Ortaç
  İstanbul, Antalya
 • Tempo Primo
  Yağmur Uyanık
  Antalya
 • Vaatler Antolojisi
  Özgür Demirci
  İzmir

Gelecek Açık Çağrılar

CultureCIVIC:Kültür Sanat Destek Programı, Türkiye’de kültürel diyalog ve toplumsal katılımı, ifade özgürlüğünü, demokratik süreçleri ve ayrımcılığa karşı çoğulculuğu teşvik eden projelere destek sağlıyor. Türkiye’de kültür-sanat alanındaki sivil toplum çalışmalarını güçlendirmeyi amaçlayan programdan sivil toplum kuruluşları, inisiyatifler, sanatçılar, kâr amacı gütmeden proje üretmek isteyen tüm kişi, kurum ve girişimler yararlanabiliyor.

CultureCIVIC, Mart 2025’e kadar,  “Yerel Projeler”, “Yapısal Destek”, “Kentler Arası Ağ Geliştirme” ve “Sanatsal Üretim” başlıklı farklı ihtiyaçlara yönelik dört farklı hibe programıyla toplam 14 açık çağrı yaparak 200’ün üzerinde projeye 1.6 Milyon avro’yu aşkın destek sağlayacak.

CultureCIVIC: Kültür Sanat Destek Programı, 2022 yılı içinde, Yerel Projeler Hibe Programı için üçüncü açık çağrısını Haziran ayında yapacak. Kentler Arası Ağ Geliştirme ve Yapısal Destek Hibe Programları’nın ikinci açık çağrı dönemi ise Ağustos ve Ekim aylarında başlayacak. Açık çağrı takviminden 2022 yılındaki duyuru ve diğer önemli tarihler takip edilebiliyor. 

Goethe-Institut IstanbulAnadolu Kültürİstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV)Institut français Türkiye ve Danimarka Kültür Enstitüsü Türkiye ofisi ortaklığında, Türkiye Hollanda Büyükelçiliği işbirliğiyle gerçekleşen CultureCIVIC: Kültür Sanat Destek Programı kapsamında başvuruda bulunan projeler değerlendirilirken hak temelli faaliyetleri destekleyen; farklı etnik, dinî, dilsel geçmişe sahip aktörleri bir araya getiren; cinsiyet eşitliği, LGBTİ+ hakları, sosyal uyum, insan hakları, ifade özgürlüğü ve çocuk hakları gibi konulara odaklanan faaliyetlere öncelik veriliyor.

Bu sayfa 11 Nisan 2022 tarihinde yayına alındı.
Son güncelleme: 12 Nisan 2022