Avrupa Birliği tarafından
finanse edilmektedir

Bu web sitesi, Avrupa Birliği’nin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Goethe-Institut Istanbul sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliği’nin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.

EN

Sanatsal Üretim Fonu
Üçüncü Açık Çağrı

CultureCIVIC: Kültür Sanat Destek Programı son açık çağrısını Sanatsal Üretim Fonu için yapıyor. Görsel sanatlar alanındaki sanatçılara açık olan Sanatsal Üretim Fonu kapsamında desteklenen başvuru sahiplerine, proje fikirlerini gerçekleştirirken çalışmalarına destek olacak mentorlar eşlik edecek.  Program, Ankara, İstanbul ve İzmir'in ötesinde geniş bir coğrafyada sanatçıları odağına alıyor. Sanatsal Üretim Fonu için başvurular 4 Eylül 2023, Pazartesi günü başladı ve 4 Ekim 2023, Çarşamba günü saat 18:00’de sona erecek.

Görsel sanatlar alanında çalışan 25 ile 45 yaşları arasındaki sanatçıların başvurusuna açık olan Sanatsal Üretim Fonu yararlanıcılarına, kültür-sanat alanından veya akademik çevreden yetkin isimlerin danışmanlığında geliştirecekleri eserler için destek veriyor. Böylece, Sanatsal Üretim Fonu’yla desteklenen sanatçılara yeni eserler üretme olanağı sağlanmasıyla birlikte, deneyim paylaşımı, ağ kurma ve sanat dünyasına erişim için alan yaratılması hedefleniyor. Sanatsal Üretim Fonu, sadece Türkiye'de ikamet eden sanatçıların başvurusuna açık. Desteklenecek toplam 15 sanatsal üretimin 10 tanesi, İstanbul, Ankara, İzmir dışındaki diğer şehirlerden yapılan başvurular arasından seçilecek.

25 - 45 yaşları arasında olan, görsel sanatlar alanında çalışan sanatçıların ve beraber proje üretecek sanatçılardan oluşan grupların başvurularına açık olan Sanatsal Üretim Fonu, her proje için maksimum 3.000 avroya kadar destek sağlıyor. Sanatsal Üretim Fonu üç açık çağrı ile toplam 45 sanat projesini destekliyor. Her açık çağrı döneminde Türkiye’de yerleşik 15 sanatçının ya da sanatçı grubunun projesini destekleyen programa ortak başvuru yapılabiliyor. Başvuranların, görsel sanat alanında en az 2 yıllık faaliyet geçmişine sahip olmaları bekleniyor. Başvurular, görsel sanatlar alanı içinden resim, çizim, baskı teknikleri, heykel, seramik, fotoğraf, ses, video ve yerleştirme mecralarında bir projeyle veya bu mecralardan birkaçını içeren disiplinlerarası bir işe yönelik olarak gerçekleştirilebiliyor.

Sanatsal Üretim Fonu için başvurular 4 Ekim 2023, Çarşamba günü saat 18:00’de sona erecek. Adaylar, başvurularını Goethe Enstitüsü'nün başvuru portalı üzerinden yapabilir, koşullarla ilgili bilgilere Başvuru Rehberi ve Sıkça Sorulan Sorular sayfalarından ulaşabilirler.

Bu sayfa 4 Ağustos 2023 tarihinde yayına alındı.
Son güncelleme: 2 Ekim 2023