Avrupa Birliği tarafından
finanse edilmektedir

Bu web sitesi, Avrupa Birliği’nin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Goethe-Institut Istanbul sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliği’nin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.

EN

AÇIKalan.ART

Ekoloji Odağında Kamusal Performans Tasarımları

Mart - Kasım 2023
Kaş/ANTALYA, Bergama/İZMİR, Hemşin/RİZE

ANTALYA - Genedos Kültür ve Yaşam Kooperatifi 

ve iştirakçileri

ANTALYA - Kaş Çevre ve Kültür Derneği
ANTALYA - Ahatlı Kadın Kooperatifi
İZMİR - Ne Yerde Ne Gökte Derneği
RİZE - Hemşin Yaşam Derneği

AÇIKalan.ART, ekoloji odağında kamusal, katılımcı ve mekana özel performans üzerine bir eğitim ve yaratım projesidir. Proje kapsamında Kaş/Antalya, Bergama/İzmir ve Hemşin/Rize’de, bölgenin ekolojik özellikleri ve yerel halkın yürüttüğü doğa mücadelesinin ortak hafızasından yola çıkarak tasarlanan katılımcı performanslar, bu hafızayı taşıyan mekânlarda ve ilçelerdeki tiyatro organizasyonlarında sahnelenecek.

Yönetmen Şule Ateş küratörlüğünde Mart 2023’de başlayacak eğitsel atölyeler, performans sunumları ve videoART çalışmaları, yerel sivil toplum kuruluşları ve ilçelerdeki tiyatro festivalleri arasında diyalog başlatmayı, sürdürülebilir sanatsal üretim ağları geliştirmeyi hedefliyor. Çalışmaların toplu sunumu ve final gösteriler ise Ekim 2023’de düzenlenecek olan Kaş Tiyatro Günleri’nde yer alacak.

Genedos Kültür ve Yaşam Kooperatifi

Genedos Kültür ve Yaşam Kooperatifi, yeni nesil bir kooperatif olarak 2016 yılında Kaş ilçesinin Ahatlı Köyü'nde sosyal bir girişim olarak kuruldu. Süreçlerini sürdürülebilir, açık kaynaklı, kapsayıcı iş modelleri yaratarak kurgularken, kooperatifin ana hedefi toplumsal fayda yaratan sosyal çıktılar yaratmaktır. Sürdürülebilir turizm, iyi tarım, eğitim, kültür-sanat projeleri geliştirir. Yerel kaynaklara saygı duyan, kültür sanat odaklı kalkınma fikirlerine ve girişimlere öncelik tanır.

Bu sayfa 12 Ocak 2023 tarihinde yayına alındı.