Avrupa Birliği tarafından
finanse edilmektedir

Bu web sitesi, Avrupa Birliği’nin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Goethe-Institut Istanbul sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliği’nin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.

EN

Aforoz

Aralık 2021 - Mayıs 2022
BİTLİS, VAN, MARDİN

Aforoz, Yılmaz Özdil’in senaryosunu yazdığı bir kurmaca kısa film projesidir. Çekimleri 1 - 15 Şubat 2022 tarihleri arasında Bitlis’in Hizan ilçesinde gerçekleştirilecek olan Aforoz'un yönetmeliğini de Yılmaz Özdil üstleniyor.  Aforoz'un Mayıs 2022’de tamamlanması hedefleniyor.

Aforoz, işlediği “yüz kızartıcı” bir suç yüzünden kışın ortasında dağlık bir Kürt köyünden kovulan ZIKO (30 yaş) adındaki bir adamın yolunun, aynı gün ava çıkmış olan sağır ve dilsiz LALO’nun (35 yaş) yolu ile kesişmesini anlatan bir kısa film hikayesidir. Bu hikayede  Ziko, toplumsal baskıdan ve sert coğrafik koşullardan korunabilmek için, hiç bir şeyden haberi olmayan sağır ve dilsiz Lalo'yu tuzağa düşürerek onun kimliğini çalarak yol üstündeki bir köyde barınabilmek için Lalo’nun yerine geçer. Sağır ve dilsiz Lalo ise, uğradığı her köyde Ziko zannedilerek kovulur ve şehre varamadan soğuktan donar.

Aforoz mekân tespiti gezisinden kareler
Fotoğraflar: Yılmaz Özdil

Yılmaz Özdil

Yılmaz Özdil, 1979 yılında Hakkari’de doğdu. Panthéon Sorbonne Universitesi’nde sinema mastırını tamamladıktan sonra, 2013 yılında Sorbonne Nouvelle Üniversitesi’nde “Kürt Kimliklerinin Sinemada Görsel İnşası” adlı doktora tezini savundu. 2004-2016 yılları arasında Türkiye, Irak ve Fransa’da bir çok filmde yardımcı yönetmen olarak çalıştı. Aforoz, bir çok belgesel film yöneten Özdil’in ikinci kurmaca filmi. Dr. Yılmaz Özdil halen Artuklu Üniversitesi’nde Öğretim Üyesi olarak çalışmaktadır. 

Fotoğraf: Adar Baran Değer

Bu sayfa 10 Ocak 2022 tarihinde yayına alındı.