Avrupa Birliği tarafından
finanse edilmektedir

Bu web sitesi, Avrupa Birliği’nin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Goethe-Institut Istanbul sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliği’nin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.

EN

Aforoz

Aralık 2021 - Mayıs 2022
BİTLİS, VAN, MARDİN

Aforoz, Yılmaz Özdil’in senaryosunu yazdığı ve yönetmenliğini üstlendiği bir kurmaca kısa film projesidir. Çekimleri 1 - 15 Şubat 2022 tarihleri arasında Bitlis’in Hizan ilçesinde gerçekleştirilen Aforoz'un Mayıs 2022’de tamamlandı.

Sinopsis

Uyurgezer ve obsesif bir genç olan ZIKO, işlediği ağır bir suçtan dolayı köyünden aforoz edilir. Bu karar civardaki diğer köylere de bildirilince, Ziko’nun amansız bir kış gününde, yarı çıplak ve aç bir şekilde kendisini nefretle bekleyen köylerden geçerek şehre varmaktan başka seçeneği kalmaz. Bütün bunlardan habersiz olan sağır ve dilsiz bir avcı olan LALO da aynı gün, aynı yoldan geçerek şehre gitmek zorundadır.

İsa (Tariq Akreyi), köylülerin önünde Ziko'nun (Saman Mustafa) aforoz kararını açıklar

Yol üstündeki bir köyden geçmeye çalışan Ziko, köylüler tarafından linç edilmek istenir 

Yılmaz Özdil

Yılmaz Özdil, 1979 yılında Hakkari’de doğdu. Panthéon Sorbonne Universitesi’nde sinema mastırını tamamladıktan sonra, 2013 yılında Sorbonne Nouvelle Üniversitesi’nde “Kürt Kimliklerinin Sinemada Görsel İnşası” adlı doktora tezini savundu. 2004-2016 yılları arasında Türkiye, Irak ve Fransa’da bir çok filmde yardımcı yönetmen olarak çalıştı. Aforoz, bir çok belgesel film yöneten Özdil’in ikinci kurmaca filmi. Dr. Yılmaz Özdil halen Artuklu Üniversitesi’nde Öğretim Üyesi olarak çalışmaktadır. 

Fotoğraf: Adar Baran Değer

Bu sayfa 10 Ocak 2022 tarihinde yayına alındı.
Son güncelleme: 25 Nisan 2022