Avrupa Birliği tarafından
finanse edilmektedir

Bu web sitesi, Avrupa Birliği’nin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Goethe-Institut Istanbul sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliği’nin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.

EN

Başka Dünya Yok

Documentarist Gezici Ekolojik Belgesel Gösterimleri

9-13 Aralık 2023, İSTANBUL
24-26 Mart 2024, DİYARBAKIR 
10-12 Nisan 2024, HATAY
Mayıs 2024 ADANA
8-13 Haziran 2024, İSTANBUL
1-3 Ağustos 2024, RİZE
10-12 Eylül 2024 Datça / MUĞLA
15-19 Eylül 2024 ÇANAKKALE
1-3 Ekim 2024 ARTVİN
27-31 Ekim 2024 Bodrum Merkez, Milas Pınarcık Köyü, İkizköy-Akbelen / MUĞLA

İştirakçiler:

Toplumsal Araştırmalar Kültür ve Sanat için Vakıf - TAKSAV (Bodrum/Muğla), Diyarbakır Ekoloji Derneği (Diyarvakır)
Eğitim-Sen (Hopa/Artvin)
Gola Kültür Sanat ve Ekoloji Deneği (Fındıklı/Rize)
Datça Çevre Derneği - DAÇEV (Datça)
Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği (Balıkesir)
Gülpınar Sürdürülebilir Yaşam Derneği (Çanakkale)
Hatay Ekoloji Platformu ve İklim Adaleti Koalisyonu (Hatay)

Documentarist çatısı altında düzenlenen 13. Hangi İnsan Hakları? Film Festivali İstanbul'da 9-13 Aralık 2023 tarihleri arasında yapıldı. Festival sonrasında programda yer alan "Başka Dünya Yok" bölümünden bir belgesel seçkisini 2024 yılı içinde İstanbul’dan başka yedi kentte, yereldeki STK'larla işbirliği içinde yapılacak olan atölye ve panel gibi yan etkinliklerle beraber gösterilecek.

Documentarist Gezici Ekolojik Belgesel Gösterimleri, Karadeniz'de çay ve fındık hasadı, Ege'de zeytin hasadı, Diyarbakır'da Nevruz şenlikleri gibi yerel etkinliklere denk gelecek şekilde planlandı. Yeni, yaşanabilir bir dünya yaratmak için düşünme, algılama ve davranışımızı değiştirmemiz, su, tohum ve diğer doğal varlıkları yalnızca kaynak olarak değil, doğaya ve tüm canlılara ait olarak görmemiz gerekiyor. Programdaki belgesel gösterimi ve yan etkinlikler, acil gündemdeki iklim değişikliği, ekolojik kriz, doğal afetler ve doğaya karşı tehdit olmayı sürdüren insan eliyle yapılan yıkımlar gibi konuları irdeliyor, cevaplar üretirken farkındalık yaratmayı hedefliyor.

Avrasya Sanat Kolektifi Derneği

Avrasya Sanat Kolektifi Derneği (ASK) bünyesinde kurulduğu 2008'den bu yana aralıksız sürdürülen ve seyirciler, belgeselciler için bir buluşma platformu olma misyonunu üstlenen Documentarist, her sene dünyanın prestijli film festivallerinden derlediği yeni ve ödüllü belgeselleri Türkiye'deki seyircisiyle buluşturuyor. Genç belgeselcileri desteklemeyi amaç edinen Documentarist, her yıl Türkiyeli yönetmenlerin 1. ve 2. filmlerine açık olan Johan van der Keuken Yeni Yetenek Ödülü'nü vermektedir. Festival, belgesel sektöründe görünmez emeğe dikkat çekmek amacıya, 2023’den itibaren En İyi Kurgu, En İyi Görüntü ve En İyi Ses Tasarımı Ödülleri de veriyor.

Bağlantılar:

www.documentarist.org
https://www.instagram.com/documentar_ist/ 
https://www.facebook.com/Documentarist 
https://twitter.com/documentar_ist 

Bu sayfa 7 Aralık 2023 tarihinde yayına alındı.