Avrupa Birliği tarafından
finanse edilmektedir

Bu web sitesi, Avrupa Birliği’nin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Goethe-Institut Istanbul sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliği’nin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.

EN

Başkalarının Hayatı

Aralık 2023 - Eylül 2024
İZMİR

Bu proje ile gerçekleştirmeyi düşünülen heykel, izleme ve izlenme kavramlarını görsel bir şekilde ifade ederek izleyiciyi bu konuları düşünmeye teşvik etmeyi amaçlar. İnsanların günlük yaşamda maruz kaldığı gözetim ve izleme duygusunu sanatsal bir deneyimle sunarak izleyicinin duygusal tepkilerini çağrıştırmayı hedefler. Bu heykel, birçok gözün farklı yönlere doğru hareket ettiği ve döndüğü büyük bir yapının içinde oluşur. Her göz, farklı bir hızda, farklı bir yöne dönmekte ve izlemektedir. Heykel, izleyicinin farklı bir çok açıdan görebileceği bir platform üzerine yerleştirilir, böylece izleyici her yöne baktığında farklı gözlerin etrafında döndüğünü deneyimler. Bu proje, izleme eylemini somutlaştırarak bu kavramın nasıl bir deneyim olduğunu vurgular. Heykel, izleyicilere birçok gözün sürekli olarak kendilerini izlediği bir atmosfer yaratır ve izlenme hissini güçlendirmeyi amaçlar. 

Tuğçe Yakar

1989 yılında Artvin’de doğan sanatçı ilk, orta ve lise öğrenimini İzmir’de tamamladıktan sonra 2007 yılında Ege Üniversitesi’nde Biyoloji okumaya başladı. 2014 yılında kazandığı Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümü’nden 2019 yılında mezun oldu. Üniversite öğrenimi sırasında ve sonrasında birçok sempozyuma asistan ve konuk sanatçı olarak katıldı. Çeşitli grafik ajanslarında grafiker ve video editörü olarak çalıştı. İzmir Şirince’de bulunan atölyesinde heykel çalışmalarına devam etmektedir. 

Rıdvan Oral

Rıdvan Oral 1994 yılında Siirt'in Eruh ilçesinin Körüklükaya Köyü'nde doğmuştur. Aynı yıl köylerinin boşaltılması sebebi ile yaşadığı yeri terk etmek durumunda kalan 8 çocuklu aile, önce Türkiye'nin farklı bölgelerinde çalışmaya başlayıp son olarak Aydın ilinin Ortaklar ilçesine yerleşirler. 

Öğrenim hayatına kendi isteği ile liseyi bitirmeden son veren Rıdvan Oral, çocukluk yaşlarından itibaren ayakkabı boyacılığı, inşaat ve otel gibi farklı alanlarda çalışır. Babasının 2007 de Nesin Matematik Köyü inşaatında çalışmaya başlamasının ardından kendisi de 2010 yılından itibaren önce köyün inşaat işlerinde çalışmaya başlayıp ardından bahçe işlerinde devam eder.

2018 yılından itibaren mesai saatleri dışında elindeki malzemelerle ağaç kabuklarına fantastik yüzler oymaya başlar, daha sonrasında ise karşısına çıkan her türlü (kök, palamut, kemik ve boynuz vb) parçaları toparlayıp onları bir araya getirerek heykel yapımına ağırlık verir. Doğadaki güzelliklerin yanı sıra karanlıkta, kıyıda köşede kalmış birbirinden bağımsız, çürümeye yüz tutmuş ve parçalanmış nesneleri bir araya getirerek, aslında onları umarsızca parçalayan, görmezden gelip yokoluşuna sebep olan insanların karşısına ürperti verici karakterler olarak sunar. İnsanın doğayı görmezden gelişini gözler önüne serip, doğaya kendi bakışının ayrıntılarını heykellerinde anlatmaktadır.

www.ridvanoral.com

Bu sayfa 8 Aralık 2023 tarihinde yayına alındı.