Avrupa Birliği tarafından
finanse edilmektedir

Bu web sitesi, Avrupa Birliği’nin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Goethe-Institut Istanbul sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliği’nin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.

EN

Ben Küçükken

2024
İSTANBUL

Kısmi otobiyografik bir animasyon projesi olan Ben Küçükken, Türkiye’deki toplumsal din olgusunu ve çocuklara dinin öğretilme şekillerini göstermeyi amaçlıyor. Ben Küçükken’in yönetmeni Sinem Kanat, çocukken Allah denildiğinde kafasında canlanan görüntünün dedesi olduğunu fark ettiği andan itibaren, Türkiye’nin farklı şehirlerinde büyümüş, farklı dini inançlara sahip ailelerin büyüttüğü arkadaşlarına ne düşündüklerini sormaya başladı. Bazı arkadaşlarının korku duyarken, bazılarının da Allah’ı hayal ettiklerinde huzur bulduklarını ve ailelerinden gördüklerinin yanı sıra okulda aldıkları eğitimin de sarsıcı bir etkisi olduğu fark eden yönetmen, çocuk zihninde beliren imgelerin peşine düşüyor. Hikaye anlatımında çocuk çizimlerini andıran, kuru boyayla resim kağıdına çizilmiş hissiyatı veren stop-motion görüntüler kullanılacak. Görüntü üzerine gelecek sesli anlatım, müzik ve çizimlerin yanı sıra, çocukluk fotoğrafları, okulda yapılan patates baskı, sticker gibi çocukların oyun dünyasına yönelik başka anlatım çeşitleriyle Ben Küçükken kendine has bir animasyon dili oluşturacak. Proje bir çocuğun gözünden, olabilecek en sade ve yalın bir şekilde yetişkinler için tabu olabilecek bir konuyu naif bir şekilde anlatmayı hedefliyor.

Sinem Kanat

Sinem Kanat, lisans eğitimini Bahçeşehir Üniversitesi Sinema Bölümü'nde tamamladı. “Kısakes Kısa Film” ve “Uluslararası Uçan Süpürge Kadın Filmleri” festivallerinde çalıştı. Ardından, Emin Alper'in Berlinale'de prömiyerini yapan “Kız Kardeşler” ve Emre Kayiş'in Toronto Uluslararası Film Festivali'nde açılış yapan "Anadolu Leoparı" gibi birçok bağımsız filmde reji asistanı olarak çalıştı. İlk kısa filmi "Gece Sürüşü" ile ulusal ve uluslararası film festivallerine katıldı, söyleşiler yaptı. Senaryo aşamasında ödül aldığı ikinci kısa film projesi Dem, 2023 yılında festival yolculuğuna başlayacak. İlk uzun metraj kurmaca film projesi “Bilmiyorsun, ama, bu kesin” İKSV Köprüde Buluşmalar Film Geliştirme Atölye’sine seçilerek SE-YAP ödülü kazandı ve m2 Film Geliştirme Programı'na seçildi. 

Bağlantılar:

https://www.instagram.com/sinemkanatt/

Bu sayfa 7 Aralık 2023 tarihinde yayına alındı.