Avrupa Birliği tarafından
finanse edilmektedir

Bu web sitesi, Avrupa Birliği’nin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Goethe-Institut Istanbul sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliği’nin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.

EN

Bergama’dan Efes’e Erişilebilir Belgesel

Temmuz 2022 - Temmuz 2023
İZMİR

Bergama’dan Efes’e Erişilebilir Belgesel projesi, UNESCO’nun Dünya Mirası listesinde iki alanı olan tek kent olan İzmir’de gerçekleştirilecek. Proje dahilinde Efes, Bergama ve Kemeraltı'nın engelli ihtiyaçları gözetilerek erişilebilir belgeselinin çekilmesi hedefleniyor.

2021 yılı itibariyle UNESCO Dünya Mirası listesinde UNESCO Dünya Miras Sözleşmesi’ne taraf 167 devletin 1121 alanı bulunuyor. Türkiye 18 alanı ile 167 taraf devlet arasında 13. sırada. UNESCO Dünya Mirası listesinde iki alanı olan tek kent ise İzmir. Bergama 2014 yılında, Efes ise 2015 yılında UNESCO Dünya Mirası listesine dâhil oldu. İzmir Kemeraltı bölgesinin ve çevresinin geçici listeye girmesi için hazırlanan başvuru ise UNESCO tarafından 2020 yılında kabul edildi. Kemeraltı bölgesi, Birgi, Gediz Deltası ve Foça, Çandarlı ve Çeşme kalelerinin de içinde yer aldığı Ceneviz Ticaret Yolu’nun önemli bir parçası.

Her bölümü yaklaşık 30 dakika sürecek olan belgesel 3 bölüm olarak tasarlandı. Belgeselde ‘ilgili alanlara nasıl ulaşılır’, ‘engelli bireyler ziyaret ederken nelere dikkat etmeli’ gibi bölümlere yer verilecek.  Ayrıca belgeselde görme engelliler için sesli betimleme işitme engelliler için işaret dili çevirisine yer verip bütün engelli kitlelerine ulaşmayı planlıyoruz.

Bergama’dan Efes’e Erişilebilir Belgesel projesi süresince farklı engellere sahip bireyler yâda engelli yakınları ile birlikte ilgili ören yerleri ve alanlar ziyaret edilerek çekimler yürütülecek. Her bölümünün çekimlerinin yaklaşık 20 kişinin katılımı ile gerçekleştirilmesi planlanıyor. Belgeselin 9 ayda tamamlanması hedefleniyor.

Herkes İçin Turizm Derneği

Herkes İçin Turizm Derneği engellilerin turizm faaliyetleri, kültür sanat ve spor etkinlikleri aracılığı ile yaşam kalitesini yükseltmek amacıyla 2013 yılında kuruldu. Dernek, Türkiye’de erişilebilir turizm alanında çalışan tek dernektir.

Herkes İçin Turizm Derneği, kuruluşundan bugüne, Efes, Bergama, Çanakkale Şehitlikleri benzeri tarihi yerlere profesyonel rehberler eşliğinde geziler ve İzmir’de bulunan Arkeoloji Müzesi, Radyo ve Demokrasi Müzesi ve benzeri müzelere ziyaretler düzenliyor. Üniversitelerde, erişilebilir turizmle ilgili farkındalık yaratmak için seminerler veriyor.

Bu sayfa 23 Haziran 2022 tarihinde yayına alındı.