Avrupa Birliği tarafından
finanse edilmektedir

Bu web sitesi, Avrupa Birliği’nin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Goethe-Institut Istanbul sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliği’nin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.

EN

Hatıraların Gölgesinde

Ekim 2023 - Ağustos 2024
ARTVİN, ARDAHAN

 

Hatıraların Gölgesinde belgesel film projesi, Hemşinlilerin toplumsal belleği üzerine yapılan bir çalışmadır. Film, Hemşin toplumun asimile olması halinin toplumun kültürel belleğindeki ezgiler ve hatıralar ile nasıl işlenebileceğine dair öneriler barındırıyor. Ayrıca, toplumun geçmiş yaşam ritüellerini sinematik bir estetik ile ortaya koymayı hedefliyor. Bu anlamda izleyiciler aşikar bir bellek yitimine şahit oluyor. Bir bütün olarak Hemşin dili ve kültürü bu asimilasyona/unutuşa/bellek yitimine daha ne kadar dayanabilir, bu soruna dair temel soruları sordurtma çabası bu filmin çıkış noktası. Başka taraftan filmin ana karakterinin yaşlı bir kadın olması nedeniyle kültürel bellek aktarımının kadınlar üzerinden mümkün kılındığına dikkat çekiyor. Film, Hemşin anonim ezgilerin yaşlılara dinlettirilmesi sonrasında, ezgilerin yaşlılara neleri hatırlattığına, geçmişe ezgiler üzerinden nasıl bakılacağına ve bunun bizim için neyi ifade ettiğine dair arayışları ele alıyor. Bu haliyle film, yaşlı kuşağın hatıraları ile geçmişin panoramasını yaparken Hemşin toplumunun geçmişte ve şimdide kültürel hafızasının izini sürmekte.

 

Emek Yıldırım Şahin

Ankara’da doğdu. Ortaöğretimini Ankara’da Mehmet Emin Resulzade Anadolu Lisesi’nde aldı. Lisans derecesini 2004 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Felsefe Bölümü’nden; yandal derecesini yine 2004 yılında ODTÜ Tarih Bölümü’nden; yüksek lisans derecesini de 2007 yılında ODTÜ Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü’nden aldı. 2018 yılında Ankara Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü’nden doktora derecesini aldı. 2008-2010 tarihleri arasında Rusya Hükümet Bursu ile Rusya Halkların Dostluğu Üniversitesi’nde (РУДН/RUDN) araştırmalarda bulundu. Ayrıca, 2012 yılından itibaren, Artvin Çoruh Üniversitesi Hopa İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü’nde çalışmaktadır. İleri düzeyde İngilizce, orta düzeyde Rusça, başlangıç düzeyinde Almanca bilmektedir. Siyaset sosyolojisi, toplumsal cinsiyet ve sinema üzerine çalışmalar yürütmektedir.

Bu sayfa 8 Aralık 2023 tarihinde yayına alındı.