Avrupa Birliği tarafından
finanse edilmektedir

Bu web sitesi, Avrupa Birliği’nin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Goethe-Institut Istanbul sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliği’nin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.

EN

Çocuk İçin Tiyatronun İmkanlarını Yeniden Düşünmek ve Yaratmak

Bulut Oyunu’nun Ankara’da ve Deprem Bölgesi’nde Sergilenmesi 

Ekim 2023 - Mart 2024
ANKARA, HATAY, KAHRAMANMARAŞ, ADIYAMAN, GAZİANTEP, MALATYA

Bir erken yaşlar için tiyatro oyunu olan (2-7 yas) Bulut Oyunu’nun, Ankara’daki sosyo-ekonomik anlamda dezavantajlı bölgelere (Mamak, Yenimahalle, Sincan, Keçiören, Altındağ ve Etimesgut) ve 6 Şubat 2023 Depremi’ndeki hasar görmüş şehirlere (Malatya, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Adıyaman) ücretsiz olarak oynanmasından oluşan bir projedir. Bu kapsamda amaç, henüz tiyatroyla ve onun sonsuz dünyasıyla tanışamamış, depremde psikolojik anlamda da hasar görmüş olan çocuklarla, Bulut Oyunu’yla buluşturabilmektir. Bulut Oyunu, Kaşif Kumpanya tarafından üretilmiş ve oynanan bir oyundur. Oyun farklı yaş gruplarına göre, 35-45 dakika arasında sürmektedir. Bulut Akademi’sinden, şimşek çaktırmak, yağmur yağdırmak ve benzeri doğa olaylarını yapamadığı için mezun olamayan bir Bulut’un kendisini bulma sürecini anlatır. Öyle ki o, Hayalperest Bulut olduğunu fark eder ve Hayal Bakanlığı’nda, mutsuz olan bulutları bulup onların yüzünü, onlara hayal kurdurarak güldürür. Ne var ki her bulut hayal kurmayı öğrenir ve tek bir bulut bile bakanlığa uğramaz. Bunun üzerine Hayalperest Bulut dünyaya iner ve kendine iş bulmaya çalışır. Bu arayışı  yolunda gitmez. Macerasının sonunda ıssız ve kurak bir köye ulaşır. Bu köyde bulacağı bir kurbağa, onun ilk defa yağmuru içinde hissetmedisini sağlayacak ve yağmur yağdırmasına yardımcı olacaktır. Oyunda; anlatı, fiziksel tiyatro teknikleri ve gölge kuklası kullanılmaktadır. Bir erken yaşlar icin tiyatro performansı olması anlamında da; seyircinin katılımı ve çoklu duyusal uyarım kullanılmaktadır. 

Derya Ağaoğlu

Derya Ağaoğlu, 1996 yılında Ankara’da doğmuştur. Lisans eğitimini Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık alanında tamamlarken, eş zamanlı olarak tiyatro çalışmalarını Aclan Büyüktürkoğlu ile sürdürmüştür. Yüksek lisans eğitimini Ankara Üniversitesi, Güzel Sanatlar Eğitimi konusunda tamamlarken, eş zamanlı olarak Tatbikat Akademi Sahnesi’nde çalışmıştır. Sanatta yeterlik (MFA- Master’s of Fina Arts) eğitimini University of North Carolina at Greensboro’da Tiyatro (özellikle Theatre for Youth) konusunda yapmıştır. Türkiye’ye döndükten sonra, 2023 yılında Kaşif cocuk ve gençler üzerine oyunlar yaratmayı amaçlayan Kumpanya’yı kurmuş ve Bulut Oyunu’nu, ekibiyle  birlikte üretmiştir. 2023 yazında Londra’daki Facciocose Tiyatrosu’nda fiziksel tiyatro ve oyun geliştirme konularında, Monika Gravagno’dan eğitim almıştır. Bu eğitim kapsamında çalıştığı oyunu Kukurukku: Bir Kuşun Hikayesi oyununun yakında seyirciyle buluşması adına çalışmaktadır. Ayrıca 2023-2024 Akademik Yılı, Güz döneminden beri, TED Üniversitesi’nde saat ücretli öğretim görevlisi olarak çalışmakta ve sanat odaklı dersler vermektedir. 

Bağlantılar:

www.instagram.com/kasifkumpanya

Bu sayfa 8 Aralık 2023 tarihinde yayına alındı.