Avrupa Birliği tarafından
finanse edilmektedir

Bu web sitesi, Avrupa Birliği’nin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Goethe-Institut Istanbul sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliği’nin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.

EN

Büyük Zarifi Apartmanı 

Kasım 2023 - Haziran 2024
İSTANBUL

Beyoğlu’nda bir Rum apartmanı.

Kapı aralığından duyulan melodiler, sıva çatlaklarından dökülen hikâyeler, döşeme gıcırtılarından sızan hatıralar...

Siz bu apartmanın sakinlerine misafir olurken, onların umulmadık başka misafirleri de var.

Genç aktivist Aslan katıldığı bir eylemden kaçıp, oğlunu bekleyen Leandros’un kapısını yana yakıla çalarken, üst katın kapısını açık bulan Rodoslu turist Elefteria, Serap’ın misafiri olur ister istemez. Peki çatı katında yalnız yaşayan, bir zamanların Rebetiko şarkıcısı Hrisula’nın kapısı sıkı sıkıya kapalıyken onun misafiri kim ya da kimler olabilir, zira içeriden şarkılara karışan konuşmalar duyulmakta…

Fotoğraflar: Salih Üstündağ

İlyas Özçakır 

Boğaziçi Üniversitesi’nde İnşaat Mühendisliği eğitimi alırken tiyatroyla tanıştı. Öğrenciliği boyunca Galatasaray Üniversitesi Tiyatro Topluluğu bünyesinde amatör tiyatro ile uğraştı. Mühendislik fakültesinden mezun olduktan sonra oyuncu olmaya karar verdi ve Kadir Has Üniversitesi Film ve Drama, Oyunculuk bölümünde yüksek lisans yaptı. Tiyatro Öteki Hayatlar’ın çeşitli oyunlarında ilk profesyonel deneyimlerini yaşadıktan sonra Sarı Sandalye tiyatro topluluğunu kurdu. Bu toplulukta oyunculuğun yanı sıra çoğu oyunun proje tasarımını üstlendi. Özellikle, edebiyat uyarlaması konusunda deneyimini arttırdı. 2019 yılında Civil Production’ı kurdu. Bu oluşumda yönetmen, yapımcı ve proje tasarımcısı olarak sanat yaşamını sürdüren İlyas Özçakır, son olarak proje tasarımını yaptığı Birileri ve Büyük Zarifi Apartmanı projeleri için çalışmalarını sürdürmektedir.

Bağlantılar:

https://istospoli.com/istos-sahne/
https://www.instagram.com/buyukzarifiapartmani/
https://www.facebook.com/profile.php?id=61552119845440
https://www.tiktok.com/@buyukzarifiapartmani
https://open.spotify.com/user/31b54opufunrvlvz2ccsm44de7hu?si=OFf60_X6RLaRXU7_K5yqLw 

Bu sayfa 8 Aralık 2023 tarihinde yayına alındı.