Avrupa Birliği tarafından
finanse edilmektedir

Bu web sitesi, Avrupa Birliği’nin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Goethe-Institut Istanbul sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliği’nin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.

EN

Dek û Dolabên Scapen 
(Scapin’in Dolapları)

7, 8, 9, 17, 18, 22, 23 Eylül
DİYARBAKIR
29 Eylül
VAN
16 Ekim / 2 gösteri
İSTANBUL
17 Ekim
İZMİR
BATMAN gösterilerinin tarihleri yakında açıklanacak.

Türkiye’de Kürtçe'nin eğitim dili olmaması sebebiyle Kürt halkının kendi hikayeleri ve dünya klasikleri ile buluşması sadece sanat eserlerinin icra edilmesi ile gerçekleşiyor. Amed Şehir Tiyatrosu’nun misyonu, Cembeli û Binevş, Derwêşê Evdî, Mem û Zîn gibi Kürt destanlarını oyunlaştırmanın yanı sıra Antigone, Hamlet, Bir Yaz Gecesi Rüyası, Tartuffe, Cimri, Kanlı Düğün, Don Kişot gibi dünya klasiklerini Kürtçe tiyatro literatürüne kazandırmak ve Kürtçe olarak seyirciyle buluşturmaktır. Dek û Dolabên Scapen isimli proje, Moliere'in "Scapin'in Dolapları" adlı klasik tiyatro eserinin, Kürtçeye çevrilmesi, Kürt tiyatrosuna kazandırılması ve seyirciyle buluşturulmasını kapsıyor. Dek û Dolabên Scapen projesi, profesyonel oyuncuların yanında genç oyunculara da yer veriyor. Böylece, Amed Şehir Tiyatrosu, Kürt tiyatrosunun yeni nesil oyuncuları için bir eğitim alanı yaratmayı ve onlara deneyim kazandırarak genişlemeyi amaçlıyor. Kürt nüfusunun yoğun olduğu Diyarbakır’da yirmi, Batman, Van ve İzmir’de iki, İstanbul’da ise üç gösterim olmak üzere toplam 29 kere sahnelenecek olan Dek û Dolabên Scapne, en az 3000 seyirciye ulaşarak kamusal alanda tiyatro yoluyla Kürt dilini sanatsal bir zeminde paylaşmayı hedefliyor.

Amed Şehir Tiyatrosu

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu sanatçıları 2017 yılının Ocak ayında atanan kayyum tarafından işten çıkarıldı. Sanatçılar, 1 Şubat 2017 tarihinde Amed Şehir Tiyatrosu’nu (AŞT) kurdu ve yeni bir mekânda özel tiyatro olarak çalışmalarına başladı. Merkezi ya da yerel kamu kurumlarından maddi destek almadan sanatsal öyküsünü oluşturan AŞT, bugüne kadar dördü çocuk oyunu olmak üzere toplam 13 oyun sahneledi, üç tiyatro ve bir çocuk festivali organize etti. 14 kişilik kadrosuyla Amed Şehir Tiyatrosu her hafta düzenli olarak en az iki gösteri sunuyor, her ay dışarıdan başka grupların Kürtçe ve Türkçe oyunlarını programına dahil ediyor ve tiyatro kursları düzenliyor. 4 yıl içinde 12 sergi organize eden AŞT, bünyesindeki sergi salonunu ücretsiz olarak sanatçılarla paylaşıyor.

Bu sayfa 10 Ocak 2022 tarihinde yayına alındı.
Son güncelleme: 27 Nisan 2022