Avrupa Birliği tarafından
finanse edilmektedir

Bu web sitesi, Avrupa Birliği’nin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Goethe-Institut Istanbul sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliği’nin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.

EN

Edebiyat Adası Marmara

Marmara Adası Edebiyat Günleri

Ağustos - Aralık 2023
BALIKESİR

Türkiye'nin ilk sayfiyelerinden olan Marmara Adası 1950’lerde ve 60’larda sanatçılarının gözde mekânlarından biriydi. Anılan tarihlerde Marmara’da sanat-edebiyat ortamı canlıdır. Ada’ya misafir olan sanatçılar eserlerinde Marmara’ya yer vermiştir. Ressam Naile Akıncı, Ekinlik ve Marmara Adası resimleri ile bilinmektedir. Yaman Koray’ın Deniz Ağacı romanında Marmara Adası balıkçıları anlatılmaktadır.

“Edebiyat Adası Marmara” projesi ile Türkiye’nin ikinci büyük adası, Balıkesir iline bağlı Marmara’da 5 ay boyunca (Ağustos-Aralık) edebiyat etkinlikleri gerçekleştirildi. Bu etkinliklerden öne çıkanı 4-5-6 Ağustos 2023 tarihinde düzenlenen olan II. Marmara Adası Edebiyat Günleri’dir (MAEG). MAEG’nin yanı sıra, kitap kulübü, çocuk buluşması ve çevrimiçi toplantı etkinlikleri gerçekleştirildi. Etkinlikler Marmara Adası’nın tüm yerleşimlerinde yapıldı. 

Projenin amacı Marmara’da sanat-edebiyat ortamını canlandırmaktı. Başvuru sahibi kurumların öncülüğünde 2022’de düzenlenen MAEG’nden edinilen deneyimin geliştirilmesi ve MAEG’nin geleneksel hale getirlmesi hedeflendi. Bu sayede Marmara’nın kırsal kalkınmasına ve turizmine katkı sağlanırken, kültür sanat hizmetlerine erişimde dezavantajlı olan adalıların da  edebiyatçılarla ve kitapla buluşması mümkün kılındı. Yerel yönetimler, ada esnafı ve hemşehrilerle gerçekleştirilen imecenin bu proje ile tekrarlandı, genişledi ve etkisi büyüdü.

Gündoğdu Köyünü Güzelleştirme İmar ve Kalkındırma Sosyal Dayanışmayı Sağlama Derneği

1990 yılında kurulan dernek, köyün gelişimini sağlamak, halkın yaşam kalitesini yükseltmek ve birlikteliği sağlamak üzerine çalışmalar yapmıştır. Dernek, muhtarlıkla beraber İlçe Belediyesiyle köprü görevi üstlenmektedir. Marmara Denizi'nde Çevresel Tehditler ve Deniz Kirliliği Çalıştayı, Marmara Adaları Yapay Resifler Projesi ve Marmara Adaları Hayalet Ağlar Projesi etkinliklerini gerçekleştirilmiştir

Galimi Çınarlı Kırsal Kalkınma ve Turizm Derneği

2020 yılında kurulan dernek, bağcılık başta olmak üzere kırsal kalkınmada öne çıkabilecek üretim alanları üzerine çalışmalar yürütmektedir. Adaları ve Boğazları ile Marmara Kültürleri Ağı projesinin iştirakçileri arasında yer almıştır.

Marmara Adası Dostları Derneği

Marmara Adası Dostları olarak faaliyet gösteren grup 2023 yılında dernek haline gelmiştir. Dernek, Marmara Adası’nda eğitim, kültür ve sanat alanlarında çalışmalar yapmaktadır.

Bağlantılar: 

https://www.marmaraadasiedebiyatgunleri.com/ 

https://www.instagram.com/marmaraadasiedebiyatgunleri/ 

https://twitter.com/MAEG2022 

https://www.instagram.com/gundogdukoyuder/ 

https://twitter.com/gundogduder 

https://www.instagram.com/galimicinarlidernegi/ 

https://twitter.com/galimicinarli 

https://www.instagram.com/marmaraadasidostlari/ 

Bu sayfa 7 Aralık 2023 tarihinde yayına alındı.
Son güncelleme: 13 Aralık 2023