Avrupa Birliği tarafından
finanse edilmektedir

Bu web sitesi, Avrupa Birliği’nin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Goethe-Institut Istanbul sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliği’nin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.

EN

Edebiyatta LGBTİQ+’nın Sesi

Eylül 2023 - Haziran 2024
ÇEVRİM İÇİ

Edebiyatta LGBTİQ+’ın Sesi, kültürel üretimin ana arterleri büyük şehirlerden uzakta yaşayan, yazıya ilgi duyan ve daha önce yazdıklarını yayımlatma fırsatı bulamamış LGBTİQ+’lar için, mevcut örneklerin tarihsel değişiminin incelendiği, konunun uzmanlarının ve incelenecek güncel örneklerin yazarlarının katılımlarıyla desteklenen, sonunda da katılımcıların yazdığı öykülerden oluşan bir kitap çıkarmayı amaçlayan çevrimiçi bir öykü yazma atölyesi projesidir.

Mertcan Karakuş

Mertcan Karakuş, ODTÜ, Endüstriyel Tasarım Bölümü’nden mezun oldu. Tasarımcı ve proje yöneticisi olarak çalıştı. Öğrencilik yıllarından beri LGBTİQ+ hareketi içinde; ODTÜ LeGaTo, Kaos GL, Lambda İstanbul gibi topluluklarda aktif olarak yer aldı. Yazında, görsel sanatlarda ve popüler kültürde LGBTİQ+ temsilleri üzerine; Velvele.net, Argonotlar.com, FakFukFonTV gibi sitelerde birçok eleştiri yazısı, röportaj ve çevirileri yayımlandı. Zakkum Kök adıyla, drag performans sanatçısı olarak çeşitli LGBTİQ+ eğlence mekânlarında gönüllü ve profesyonel çalışmalar yaptı. Türkiye’de yaşayan LGBTİQ+’ların hafızayla olan ilişkilerini, kendi deneyimleriyle birleştirerek anlattığı Yüzen Küçük Şeyler adlı bir romanı var.

Fotoğraf: Emre Tarduş

Bu sayfa 7 Aralık 2023 tarihinde yayına alındı.
Son güncelleme: 13 Aralık 2023