Avrupa Birliği tarafından
finanse edilmektedir

Bu web sitesi, Avrupa Birliği’nin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Goethe-Institut Istanbul sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliği’nin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.

EN

ENDOPHASIA

Aralık 2023 - Eylül 2024
EDİRNE, İSTANBUL

ENDOPHASIA, afazi rahatsızlığı bulunan bir bireyin uzun yıllar sonra, çağdaş teknolojik yaklaşımlarla desteklenen inovatif egzersiz yöntemleri ile iyileşme ihtimalinin keşfiyle başlayan süreç üzerine kurgulanan bir Trans-Medya canlı performans ve belgesel film projesidir.

Projenin merkezindekİ figür ‘Sinan Uygun’; 2010 yılında beyin kanamasına bağlı olarak ortaya çıkan afazi rahatsızlığının 10. yılında, kızı Gökçe Uygun rehberliğinde, içinde yapay zeka ve sosyal medya teknolojilerini de barındıran, özelleştirilmiş dil ve konuşma egzersizlerine başlamıştır. Bu metodoloji ile beraber Sinan, ortalama afazi rahatsızlığında ilk yıldan sonra beklenmeyen gelişmeler göstermiştir. Bu şaşırtıcı gelişmeler, projenin, Sinan’ın bireysel gelişiminin yanı sıra nörolojik, teknolojik ve dilbilimsel boyutlara da odaklanan, insan beyninin işlevselliğini yansıtan çoklu medya kullanımının eş zamanlı sunduğu hareket, zaman ve anlatı odağında şekillenen seyirlik deneyim ile dil, ifade ve performans kavramlarının tartışmaya açıldığı kapsamlı bir sahneleme sürecine evrilmesine olanak tanımıştır.

Ayrıca bu multidisipliner yaklaşımın tüm evreleri; egzersizler, sahneleme süreci, yakınları ve doktorları ile diyaloglar ve canlı performansı da kapsayan bir belgesel filme dönüşecektir.

Gökçe Uygun

Gökçe, İstanbul’da çalışmalarını sürdüren besteci, performansçı ve ses tasarımcısıdır. Şu anda multidisipliner ses tabanlı sanat kolektifi NodDuo’nun kurucu ortaklarından, canlı deneysel ses araştırmaları gerçekleştirdiği “ODD” müzik grubunun bir üyesi ve ENDOPHASIA Trans-Media Canlı Performans ve Belgesel Film projesinin kurucusu ve yürütücüsüdür.

Klasik, caz ve modern müzikte eğitim geçmişine sahip olup, performans, bestecilik, doğaçlama, metin yazarlığı, çizim ve ses tasarımı gibi çeşitli alanlarda çalışmalarını sürdürmektedir.

Çalışma alanlarının yanı sıra, bireysel olarak dil, mekan ve ses üzerine düşünmekten ve üretmekten büyük zevk alan Gökçe, performans ve sahneleme sürecci gibi beden-hareket ağırlıklı alanları da keşfetmeye yönelik özel tiyatro topluluklarında, laboratuvarlarda ve sergilerde canlı performans sanatçısı, çoklu medya sanatçısı ve ses tasarımcısı olarak çalışmakta ve üretmektedir.

Bağlantılar:

www.endophasia.com 

www.gokceuygun.com 

https://www.instagram.com/endo.phasia/?hl=tr 

https://www.instagram.com/g.o.k.c.e.u.y.g.u.n/?hl=tr 

Bu sayfa 8 Aralık 2023 tarihinde yayına alındı.