Avrupa Birliği tarafından
finanse edilmektedir

Bu web sitesi, Avrupa Birliği’nin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Goethe-Institut Istanbul sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliği’nin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.

EN

Güneşi Saklanan Hikayeler

Aralık 2023 - Kasım 2024
MUŞ

"Güneşi Saklanan Hikayeler" projesi hafıza ve zorunlu göçü odağına alır. Kayıp hikayelerin saklı güneşine yakılan ağıtlara kulak vererek ve seslerine ses olarak kişisel ve kolektif kadın anlatılarına dikkat çeker. Bu araştırma projesi erk sahibi insanın doğa üzerindeki tahakkümünü Murat Nehri üzerine yapılan Alparslan I ve II barajlarının sular altında bıraktığı köylerdeki yaşayanların belleğini, mekanın belleği, kadın belleğini ve anlatısını üst üste koyarak, katmanları çoğaltarak yeniden düşünmeyi ve sorgulamayı amaçlıyor. 

Ceren Tekin Karagöz

1987 Ankara doğumlu Ceren Tekin Karagöz 2008 yılında Gazi Üniversitesi, Resim-İş Öğretmenliği Anabilim Dalı’ndan mezun olmuş, 2014 yılında Pamukkale Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü’nden yüksek Lisans derecesini 2020 yılında Gazi Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü’nden yüksek Lisans derecesini almıştır. 2012 yılında Danimarka Nicoli for Born’da gönüllü sanatçı olarak 6 ay bulunan Tekin Karagöz, 2024 yılında Granada Üniversitesi’nde misafir araştırmacı olarak bulunmuştur. 

Çalışmalarında doğa ve insan arasındaki ilişkiye odaklanan sanatçı, cinsiyet, bellek, çevre sorunları ve tüm canlı varlıkların hakları meselelerini farklı bilgileri üst üste binen çizim katmanları, farklı baskı teknikleri, manipüle fotoğraflarla ilişkilendiriyor ve farklı sanat pratikleri ile ele almaktadır. 2016 yılından beri Journal of Interdisciplinary and Intercultural Arts dergisinde yardımcı editörlük yapan sanatçının, sanat eğitimi ve sanat alanı ile ilgili akademik makaleleri çeşitli basılı ve dijital dergilerde yer almaktadır. 

Bağlantılar:

https://cerentekinkaragoz.myportfolio.com/ 

https://www.behance.net/cerentekink 

https://www.instagram.com/cerenteka/ 

https://twitter.com/cerenteka?lang=en 

Bu sayfa 8 Aralık 2023 tarihinde yayına alındı.