Avrupa Birliği tarafından
finanse edilmektedir

Bu web sitesi, Avrupa Birliği’nin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Goethe-Institut Istanbul sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliği’nin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.

EN

İçimde Sanat Var

Ekim 2023 - Ocak 2024
TRABZON

İçimde Sanat Var Projesi çocuklar ve içindeki çocuğu yeşertmemiz gereken gençlerimizi ortak paydada bir araya getirdi.

Trabzon Oda Tiyatrosu hayallerini bastırmış, bambaşka yollara savrulmuş genç gönüllüler ve öğrencilerden oluşuyor. Projenin temel hedefi; kendilerinden bile sakladıkları sanatçıları özgür
bırakan dünün çocukları bu gençlere ve kimlikleriyle, yaratıcılıklarıyla tanışamamış çocuklarımıza içlerindeki sanatı ortaya koymaları için tiyatro sahnesi üzerinden alan açmak. Genç katılımcılarla, Trabzon halkının tutucu ve baskıcı tiplemeleri ele alınarak, bu karakterlerin içlerindeki sanatla karşılaştıkları bir oyun kurgulandı. Projede tiyatro pratiğinin beden-zihin bütünlüğü yaklaşımından yola çıkarak beslenme, spor, psikoloji gibi farklı alanlarda atölyeler yürütüldü. Genç - Çocuk birlikteliğinde süreç, interaktif bir tiyatro üretimiyle sonlandırıldı. Aynı zamanda faaliyet aşamaları kayıt altına alınarak, belgeselleştirildi.

Trabzon Oda Tiyatrosu

Trabzon Oda Tiyatrosu, 2022 yılında Trabzon Devlet Tiyatrosu Oyuncusu Mahir Elvan tarafından, Trabzon’da tiyatronun yeni odak noktası olması hedefiyle kurulmuştur. Deneysel işlerle gençlerin özgürce oyunlarını sahneleyebildiği, sanatın pek çok farklı alanında eğitim alabildikleri kapsamlı bir atölyedir. Açıldığı günden beri görsel sanatlardan müziğe, diksiyon, drama, tiyatro gibi pek çok eğitim kursuyla katılımcılarıyla buluşan Trabzon Oda Tiyatrosu, derneği bünyesinde de pek çok sosyal sorumluluk projesine imza atmaktadır. Bu projeler kapsamında yürütülen tiyatro oyunları yıl boyunca gençler aracılığıyla hem çocuklar hem de yetişkinlerle buluşmaktadır.

Mahir Elvan

Atatürk Üniversitesi, Tiyatro Bölümünden (2011-2015) mezun oldu. Trabzon Devlet Tiyatrosuna girdi. 2015 yılından itibaren 8 sezonda 17 oyunda oyuncu olarak görev aldı. Aynı yıl Avrasya Üniversitesinde Tiyatro derslerine Uzman Eğitmen olarak girdi. Aktif olarak 7 yıldır Halk Eğitim Merkezinde Usta Öğretici olarak; Diksiyon ve Tiyatro Eğitimi vermektedir. Çalışma hayatı boyunca birçok sanatsal projeye imza atmıştır. 2022 yılında “Trabzon Oda Tiyatrosu”nu kurmuştur. 

Bu sayfa 8 Aralık 2023 tarihinde yayına alındı.