Avrupa Birliği tarafından
finanse edilmektedir

Bu web sitesi, Avrupa Birliği’nin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Goethe-Institut Istanbul sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliği’nin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.

EN

İnce Hava

Temmuz 2023 - Haziran 2024
ANKARA, İZMİR, İSTANBUL

“Anılar, belli bir okuyuşun sağlayabileceği anlamlar taşır ancak. Anahtarı olmadıkça bir takım benekler olarak kalan notalar gibi.”(Bilge Karasu - Narla İncire Gazel)

İnce Hava projesinde yer alan fotoğraflar, 2018’de bir inşaatta başlayıp, sonrasında orman yangınları, sel, deprem gibi felaketler boyunca devam eden, fotoğrafçı ve yakınlarının başından geçen, hastalık, ayrılık ve kayıpları da içerisine alarak devam eden bir zaman dilimini konu alıyor. İçinden geçenin kalbinin temiz olduğuna inanılan bir delik, sönmüş bir yanardağın eteği, bir göl, yok olmak üzere bir orman, bir at, bir çocuğun annesi ile geçirdiği yaz tatili ve bir anneannenin sıkıntısını göğüsleme biçimi gibi durum ve mekanları da dahil ederek gelişen, farklı zaman ve olayların bir araya geldiği bir arşiv oluşturuyor.

Cemil Batur Gökçeer bu süre içerisinde biçim, teknik ve malzeme üzerinde geliştirdiği yöntemler ile kim, neresi gibi soruları cevapsız bırakan, çok katmanlı ve geçişkenliğe imkan veren bir biçimde fotoğraflarını oluşturuyor.  “İnce Hava” bu fotoğraflardan oluşan arşivin üç farklı bölüm ve sergide, geçmişten bugüne yayılan ve fotoğraflar arasındaki ilişkilerin kendi anlatısını oluşturacağı bir sergi projesi.

incehava_1 ince hava (thin air) serisinden negatif tarama (negative scan), 2023

incehava_2 ince hava (thin air) serisinden negatif tarama (negative scan), 2022

Cemil Batur Gökçeer

1981 Ankara doğumlu Cemil Batur Gökçeer, fotoğraf pratiğine toplumsal adaletsizliklerin ön plana çıktığı bölgelerde gerçekleştirdiği belgesel fotoğraf projeleri ile başladı (2004-2010). Fotoğrafın özneleri araçsallaşmasına müsade eden tabiatıyla yüzleşmesini sağlayan bu dönem, 2010'dan bu yana işlerinin şekillenmesinde önemli bir rol oynadı.

Reflexions Masterclass (2011 - 2012), World Press Photo Joop Swart Masterclass (2012) ve ISSP ve Gapo tarafından düzenlenen Borderlines Projesine (2012-2013) katılımı sırasında fotografik ifadede yeni formlar araştırmaya başladı. Sırasıyla "Düğüm" (2012, Torun, Ankara), "En Yakın İhtimal" (2014, The Empire Project, İstanbul), "Parazit" (2015, Torun), "Şşt" (2016, The Empire Project) kişisel sergilerini gerçekleştirdi, "Düğüm" (2017), "Mağara Albino" (2019) kitaplarını tasarladı ve yayınladı.

Cemil Batur Gökçeer, Ankara'da kâr amacı gütmeyen ve sanatçılar tarafından yürütülen bir sanat mekanı olan Torun'un kurucuları arasında yer aldı, İnisiyatifin kolektif ve gönüllülük temelli faaliyetlerinde çeşitli sorumluluklar aldı. (2012-2019).

Bu sayfa 7 Aralık 2023 tarihinde yayına alındı.