Avrupa Birliği tarafından
finanse edilmektedir

Bu web sitesi, Avrupa Birliği’nin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Goethe-Institut Istanbul sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliği’nin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.

EN

Işığın Hasadı 

Ekim 2023 - Mayıs 2024
ANKARA

Ankara’nın Evren ilçesinde mevsimlik işçilerinden oluşan bir topluluk yaşıyor. Soğan hasadı için aileleriyle Ankara’ya gelen işçiler, türlü zorluklarla baş etmeye çalışırken, hayatın bir ucundan tutmaya çalışıyorlar.  

“Işığın Hasadı” adlı belgesel, filmde metaforik bir umut ışığı olarak kullanılan ve günde sadece 2 saat çalışan jeneratörün etrafında şekilleniyor. Bu kısa zaman içinde işçiler, emeğin, azmin ve hayatı yakalama çabasının karmaşasında kendi hikâyelerini anlatıyorlar.

İşçiler, elektriğin yaydığı ışıkla dertlerini unutuyor, gün içinde yaşadıklarından uzaklaşıyor ve bambaşka bir dünyaya adım atıyorlar. Jeneratör bir anlamda, işçilerin hiç sönmeyen umutlarını ve daha iyi bir yaşam arayışlarını aydınlatıyor.

Belgesel, mevsimlik işçilerin hikâyelerini iç içe geçirerek hayallerin, isteklerin ve günlük çabaların portresini çiziyor.

İşçilerin hikâyeleri, aylardır aralıksız çalıştıkları soğan hasadında ve emekte birleşiyor. “Işığın Hasadı” adı belgesel işçi hakları, çocuk işçiliği, kadınların güçlendirilmesi ve evrensel eğitim hakkı üzerine farkındalık yaratmaya çalışıyor.

Belgesel, etkileyici hikâye anlatımı ve görselleriyle, daha adil ve eşitlikçi bir toplum için yapılabilecekler üzerine düşünmeyi teşvik ediyor. Başkentin merkezine 2 saatlik bir mesafede soğan hasadında çalışan mevsimlik işçilerin hayatlarına odaklanan “Işığın Hasadı” belgeseli, aydınlık ve karanlık arasında gidip gelen bir hikâye anlatıyor.

Esin Özalp Öztürk

Belgesel yönetmeni ve yapımcısı. Lisans ve yüksek lisans eğitimini Bilkent Üniversitesi’nde tamamladı. 2014’ten beri, başta Asya-Pasifik Yayın Birliği (ABU) olmak üzere birçok uluslararası ortak yapımda çalıştı. Çalışmaları sırasında, Birleşmiş Milletler Eğitim Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO), Avrupa Komisyonu, Dünya Bilim Forumu, Avrupa Gazetecilik Merkezi (EJC) gibi kuruluşlar, araştırma enstitüleri ve birçok ülkenin dışişleri bakanlıklarının davetlisi olarak çalıştay, seminer ve toplantılara katıldı. Balkan Bilim Gazetecileri Birliği kurucu üyelerindendir. Kurucusu olduğu ArtEA Prodüksiyon şirketiyle, Türkiye ve dünyadaki sosyal ve kültürel konulara odaklanan belgeseller üretmeye devam ediyor.

Bağlantılar:

http://www.kameraarkasi.org/yonetmenler/esinozalpozturk.html

www.esinozalpozturk.com

www.arteaproductions.com

Bu sayfa 8 Aralık 2023 tarihinde yayına alındı.