Avrupa Birliği tarafından
finanse edilmektedir

Bu web sitesi, Avrupa Birliği’nin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Goethe-Institut Istanbul sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliği’nin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.

EN

Kayıp Taşın Fısıltısı

Ekim 2023 - Mart 2024
KARS

Kayıp Taşın Fısıltısı belgeseli, Kars merkeze yakın Ani Harabeleri, Digor ve Kağızman ilçelerine bağlı köylerdeki Ermeni kiliselerin hafızasına ve kiliselerden sökülmüş taşların hikayesine odaklanıyor. Kaderine terk edilen kiliseler, geçmişten günümüze büyük bir yıkımla karşı karşıya kalmıştır; çoğu kilise ayakta olmasına rağmen çoğu da yerle bir edilmiştir. Hem devlet politikaları hem depremler hem de yerelde yaşayan halkların kiliselerin tahribatında etkileri olmuştur. Kırsal bölgelerde yaşayanlar, kiliselerden söktükleri taşları köylerde ahır ve ev yapımında, ilçelerde ise dükkan yapımında kullanmıştır. Özellikle 90’lı yılların çatışmalı döneminde bu yapılara yönelik tutum sertleşmiş, kiliselerden sökülen taşlarla karakollar yapılmıştır. Yereldeki tanıkların anlatılarıyla uzmanların kiliselere ve taşa yönelik deneyimleri hafızanın yıkımını ortaya çıkararak resmi tarih söylemini yeniden tartışmaya açacaktır. Ayrıca tarihsel belge niteliğindeki arşivlerin kullanımıyla, yıkıntılar arasındaki farklar görülecektir. Proje, evrensel kültür haritası içerisinde yer alan ve tarihsel arka planı olan bu yapılar kültürel varlık, hafıza ve insan erozyonuna uğradığını gösterecektir. Bu belgesel film, varolan koşullarla birlikte kültürel belleğin yeniden okunması ve canlanmasına yönelik bir çerçeve çizecektir.

Fotoğraf: Mustafa Orman

Mustafa Orman

1987 yılında doğdu. Marmara Üniversitesi, Gazetecilik bölümü mezunu. Derdin İncinmesin, Ovada Paldır Küldür öykü kitaplarıyla Annem Gittiğinden Beri Çiçek Ekmiyoruz Bahçeye romanı Everest Yayınları tarafından yayımlandı. Ovada Paldır Küldür ile 2020 yılında Fakir Baykurt Öykü Ödülü’ne, Annem Gittiğinden Beri Çiçek Ekmiyoruz Bahçeye romanıyla da 2023 yılında Vedat Türkali Roman Ödülü’ne değer görüldü. Erivan Radyosunun Sesi Nerede? ve Evler, Yüzler, Taşlar belgesellerinin yönetmenliğini yaptı. Somut olan ve somut olmayan kültürel varlıklar üzerine arşiv çalışmaları yapıyor. İndependent Turkish’te haftalık yazılar kaleme almaktadır.

Bağlantılar:

https://www.instagram.com/ormn_mustafa/

https://twitter.com/ormnmustafa

https://www.instagram.com/kayiptasinfisiltisi/

Bu sayfa 8 Aralık 2023 tarihinde yayına alındı.