Avrupa Birliği tarafından
finanse edilmektedir

Bu web sitesi, Avrupa Birliği’nin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Goethe-Institut Istanbul sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliği’nin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.

EN

Kısır Gecesi

Temmuz 2023 - Haziran 2024
DÜZCE

“Kısır Gecesi” isimli proje, erkeklerin erkekliklerini birbirlerine gösterdikleri/kanıtladıkları homososyal alanlardan birisine odaklanmaktadır. Kısır gecesi, Erzurum ilinde düğünden bir gün önce erkeklerin kendi aralarında düzenledikleri bekârlığa veda partisine verilen isimdir. Bu gecede damat ve arkadaşları bir araya gelerek eğlenirler. Eğer eğlence kırsalda gerçekleşiyorsa köy odalarında, şehirde gerçekleşiyorsa kahvehanelerde veya alternatif mekanlarda bir araya geliniyor. Bu mekanlarda ki bir aradalıkları, erkeklerin erkeklik temsillerini sergilediği, pekiştirdiği ve nihayet güçlendirdiği ve egemen olmanın hatırlandığı/onaylandığı alanlar olarak görmek mümkün. Eğlence iki temel kısımdan oluşur. İlk kısım, küçük yaş ve yaşlılarında yer aldığı orta oyunlarından oluşmaktadır. İkinci kısımda ise yaşlılar ve çocuklar mekanı terk eder ve hikayeler anlatılır. Bu eğlence ve bir araya gelmenin en temel ve önemli anlamlarından birisi gizil öğretici olma çabasıdır. Özellikle ikinci kısımda hikaye anlatıcıları orta yaşlı kişilerdir ve gençlere “doğru” cinselliği öğretmek için bu hikayeler anlatılır.

Proje kapsamında Erzurum’ daki erkeklerin düğünden bir gün önce eğlendikleri bu gecede eğlenmek için gruplar halinde gerçekleştirdikleri orta oyunların ve anlattıkları hikâyelerdeki imge/temsillerin izi sanatsal bir görselleştirme ile sürülecektir.

Özkan Işık

Özkan Işık (1991, Erzurum), 2009 yılında Erzurum Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi Resim Bölümünden mezun oldu. 2013 yılında Gazi Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümünden mezun oldu. 2018 yılında Gazi Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsünde Yüksek Lisans derecesini “GÜNCEL SANATTA TOPLUMSAL CİNSİYET OKUMALARI” isimli tezi ile aldı. Düzce Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü Sanatta Yeterlik Programına “HAKİKAT SONRASI ÇAĞ SANAT PRATİKLERİNDE KİMLİK” isimli tez çalışması ile eğitimine devam etmektedir. 2021 Mamut Art Project seçkisinde “İçimizden İkimiz” isimli serisi ile yer almıştır. 2022 Zilberman GYF11 seçkisinde yer almıştır. 2022 İstanbul Bienali Çalışma ve Araştırma Programı  2. döneminde “Post Truth ve Post Queer Kavramları Özdeşleşimi Üzerinden Türkiye’ de Yeni Sanat Pratikleri” isimli araştırma projesiyle yer almıştır. Özkan Işık Düzce’ yaşıyor ve çalışıyor. Çalışmalarının odağında kadınlık ve erkeklik gibi toplumsal cinsiyet rollerinin kapsayıcısı olan queer çokluklar yer almaktadır. 

 Bağlantılar:

https://www.instagram.com/ozknisik/ 

Bu sayfa 7 Aralık 2023 tarihinde yayına alındı.