Avrupa Birliği tarafından
finanse edilmektedir

Bu web sitesi, Avrupa Birliği’nin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Goethe-Institut Istanbul sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliği’nin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.

EN

Kızıltoprak

Ekim 2023 - Mayıs 2024
İSTANBUL

Kızıltoprak belgeseli hayatının son otuz yılını kimliksiz yaşamış bir babanın kızı olarak doğup büyüyen Hazal'ın hikâyesini anlatıyor. Hazal, babasının ölümünden 15 yıl sonra babası ile arasındaki soybağının hukuken tanınması için gerekli olan yasal süreci başlatır. Ancak  davanın ilerleyebilmesi için babası Bülent Kızıltoprak'ın gerçekten var olduğunu kanıtlaması gerekir. Film boyunca Hazal ile birlikte geçmişin kalıntılarının peşine düşüyor ve onun kendi kimliğini inşa etme sürecini, babalık davasına paralel olarak takip ediyoruz.

Hazal’ın babası Bülent Kızıltoprak, 1937 yılında Bernardo Schilton adıyla İstanbul'da yaşayan Bursalı Yahudi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Hazal’ın doğumundan yıllar önce, 1970’li yıllarda kendisine Bülent Kızıltoprak ismini seçti ve hayatının ikinci yarısını hiçbir resmi kimlik kullanmadan yaşadı.

Hazal, hayatının ikinci yarısında Bülent Kızıltoprak ismi ile bilinip tanınan, yaptığı işler ve kurduğu tüm sosyal ilişkilerde Bülent ismini kullanan babası hakkında “kurumlara ve mülkiyete karşı, tıpkı peşinde iz bırakmayan bir hayalet gibi, adeta hiç yokmuşçasına yaşadı” ifadelerini kullanıyor. Kimlik ibrazını gerektirecek tüm durumlardan kaçınarak yaşadığı için kimliğinin varlığı resmi kurumlarca hiç sınanmamış olan Bülent’ten geriye bir zamanlar var olduğunu kanıtlayacak neredeyse hiçbir şey kalmamış. Babası öldüğünde 16 yaşında olan Hazal, bugün yetişkin bir kadın olarak ailesinin geçmişini sorgularken yas tutmada yeni bir aşamaya geçiyor.

Hazal'ın geçmişin saklanan yüzüne bakışına eşlik ettiğimiz bu yolculuk bizi hem Bernardo’nun hem de Bülent'in yolunun geçtiği şehirlere, sokaklara, apartmanlara ve mezarlığa götürüyor. Öte yandan babası hayatta iken bile kendi kimliğinin kayıp olduğunu farkeden Hazal’ın adım adım kendi hikayesini yazışına tanıklık ediyoruz.

Bülent ve Hazal Kızıltoprak

Irmak Karasu

 İstanbul Bilgi Üniversitesi’nin Sinema ve Televizyon ile Psikoloji bölümlerinden mezun olduktan sonra yüksek lisansını The School of The Art Institute of Chicago’nun Film Video bölümünde yaptı. 2019-2021 yılları arasında Houston Güzel Sanatlar Müzesi’nin Core Program adlı konuk sanatçı programına katıldı. 2023 senesinde BAK (basis voor actuele kunst) adlı sanat kuruluşunun IKSV ile iş birliği içerisinde gerçekleştirdiği akademi sonrası araştırma programına kabul aldı. 2023 yazında ilk uzun metraj belgeseli olan Kızıltoprak’ı geliştirmek için New York’ta bulunan Union Docs isimli kurumun film geliştirme atölyesine katıldı. 2012’den beri bağımsız sinemacı ve sanatçı olarak çalışmalarını sürdürüyor.

Zeynep Ekmekci

Zeynep Ekmekci Ah Gözel İstanbul (2020 – DokuFest) belgeselinde yardımcı yapımcı olarak çalıştı. Pandemi esnasında çok düşük bir bütçeyle çekilen ve MUBİ Türkiye’de gösterilen AMA (2022) filminin, geçen sene Antalya Film Festivali’nde açılışını yapan Fırtına ve Kule kısa filmlerinin yapımcılığını yaptı. Türkiye’de çekilen birçok uluslararası yapımda farklı pozisyonlarda çalıştı. FARO’da yapımcı olarak çalışıyor, Karanlıkta Islık Çalanlar filminin yapımcısı ve Kızıltoprak belgeselini geliştiriyor. Sarajevo Talents atölyesi mezunudur.

Bu sayfa 8 Aralık 2023 tarihinde yayına alındı.