Avrupa Birliği tarafından
finanse edilmektedir

Bu web sitesi, Avrupa Birliği’nin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Goethe-Institut Istanbul sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliği’nin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.

EN

Laş û Cih (Beden ve Yer)

Ekim 2023 - Mayıs 2024
BATMAN, BİTLİS

Laş û Cih, farklı yaş grubundan kadınlarla evlilik ve hamilelik deneyimlerini konuşarak gerçekleştirilecek bir belgesel çalışmasıdır. Kadınların aile ve yaşam öykülerini dinleyerek üstlendikleri veya direndikleri toplumsal cinsiyet rollerinin sorgulanmasını amaçlamaktır. Batman ve Bitlis’te gerçekleşecek çekimler, farklı iki kent arasında kadınların hikâyeleri arasında benzerlik ve farklılıkları ortaya koymayı hedeflemektedir. Belgesel, her iki aileden kadınların evlilik, cinsellik, hamilelik deneyimlerini konuşmayı ve kimi ortaklıkların hangi noktalara temas ettiğini, açığa çıkarmayı planlamaktadır. Film, aynı zamanda sorularla üzerinde durulan toplumsal cinsiyet rollerini, kadınların özgün deneyimleriyle tartışmaya açarak kamusal alana taşımayı hedeflemektedir. İki kadın yönetmen de zaman zaman kameranın karşısına geçerek kendi dünyaları ve katılımcıların dünyası arasında sinema yoluyla bir bağ kurabilmeyi öngörmektedir.

Adar Taş

1996 yılında Bitlis’te doğdu. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nü 2018’de tamamladı. 2018’de çalışmaya başladığı Mezopotamya Sinema Kolektifi bünyesinde, sinema alanında 4 yıl faaliyet yürüttü. 1. ve 2. İstanbul Kürt Film Festivallerinde koordinatör olarak çalıştı. Birçok filmde ve TV programında reji asistanlığı yaptı. Şu an sinema çalışmalarına bireysel olarak devam ediyor.

Nalin Acar

1994 yılında Batman'da doğdu. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü’nden Kürt sinemasında mekân temsilleri üzerine yazdığı lisans teziyle mezun oldu. 2016-2019 yılları arasında Mezopotamya Sinema Kolektifinde çalışmalar yürüttü. 2016’dan bu yana sivil toplum kuruluşlarında gönüllü olarak kent, mekân ve sinema alanında faaliyetler yürütmektedir. 2021 yılında Kulaktan Kulağa Kolektif Video Üretim Atölyesi kapsamında yazıp yönettiği Taş ve Su adlı kısa belgesel çalışmasını çekti.

Bu sayfa 8 Aralık 2023 tarihinde yayına alındı.