Avrupa Birliği tarafından
finanse edilmektedir

Bu web sitesi, Avrupa Birliği’nin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Goethe-Institut Istanbul sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliği’nin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.

EN

Mavi Kuş Dayanışması Çocuk Atölyeleri

Eylül - Aralık 2023
HATAY

Mavi Kuş Dayanışması, sanatın ve yaratıcı ifadenin, kişilerin iç dünyalarını anlamlandırma, duygu ve düşüncelerini dışa vurma ve güvenli bir iletişim ortamı sağlama yoluyla sağaltıcı ve iyileştirici etkisinden hareketle depremden etkilenen çocuklar için etkinlikler ve sanat atölyeleri gerçekleştirmek üzere bir araya gelen bir dayanışma inisiyatifidir.

Depremde en çok hasar alan illerden biri olan Hatay’ın ilçe ve köylerinde çalışmalar yürüten Mavi Kuş, bölgede ihtiyaç tespit çalışmalarına katılmış olan İHOP (İnsan Hakları Ortak Platformu), Afet-Çocuk Koordinasyon Ekibi ve FİSA Çocuk Hakları Merkezi’nin gözlemlerinin ışığında, Sınır tanımayan Doktorlar (MSF) ve World Human Relief'den (WHR) psiko-eğitim desteği ve sahada bulunan Mavi Kuş organizasyon ekibinin tespitleri sonucunda etkinliklerini sabit ve gezici sanat atölyeleri formatında şekillendirmiştir.

Bir ay süreyle online eğitimler ve toplantılara katılıp, sahadan bilgiler aldıktan sonra 1 Mart 2023 tarihinde etkinliklerine başlamış ve aralıksız olarak devam etmektedir. Temel odağı çocuk hakları temelli bir yaklaşımla çocuklara güvenli bir alan açmak ve çocukların iyi olma haline katkı sunmak olan Mavi Kuş, etkinlik mekanları ve atölye çalışmalarını belirleme sürecini Hatay Deprem Dayanışması başta olmak üzere yerel sivil inisiyatifler, öğretmenler ve diğer gönüllü ekiplerle koordinasyon halinde programlamaktadır.

Proje kapsamında, tamamıyla gönüllülükle yürütülen bu çalışmaların sürdürülebilirliğinin sağlanması ve yereldeki ekibin güçlendirilmesi hedeflenmektedir. Ana faaliyetler, aralarında öğretmenler, çocuk gelişimi ve/veya çocuk çalışmaları alanında uzman eğitmenler, çeşitli dallarda uzman sanatçılar, psikologlar ve yerel gönüllülerden oluşan bir ekip ile çeşitli yaş gruplarından çocuklarla resim, heykel, müzik, ritim, drama, doğaçlama, hareket, dans, oyun, foto-drama, stop-motion animasyon, kukla yapımı ve kısa film gibi çeşitli alanlarda sanat atölyeleri ve film gösterimleri gerçekleştirmektir.

Mavi Kuş Dayanışması

Mavi Kuş Dayanışması, depremden en yoğun etkilenen şehirlerden olan Hatay'da çocuklara yönelik film gösterimi ve sanat atölyeleri yürüten bir dayanışma ağıdır. Sanatın ve yaratıcı ifadenin, kişilerin iç dünyalarını anlamlandırma; duygu ve düşüncelerini dışa vurma ve güvenli bir iletişim ortamı sağlama yoluyla sağaltıcı ve iyileştirici etkisinden hareketle depremden etkilenen çocuklar için etkinlikler ve atölyeler düzenlemek üzere gönüllüler tarafından kuruldu. 1 Mart 2023’ten bu yana bölgedeki çeşitli örgütlerle dayanışma içinde Antakya merkez ve köylerinde mobil olarak faaliyet gösteren gönüllü ekipleri, ayrıca Yeniçağ Köyünde kurulan Mavi Kuş Çadırında da düzenli çalışmalar yürütmektedir.

Temel odağı, çocuk hakları temelli bir yaklaşımla çocuklara güvenli bir alan açmak olan Mavi Kuş bu bağlamda aralıklarla gönüllülere yönelik eğitici eğitimler de düzenlemektedir.

Bağlantılar:

https://instagram.com/mavikusdayanismasi?igshid=YmMyMTA2M2Y=

Bu sayfa 7 Aralık 2023 tarihinde yayına alındı.