Avrupa Birliği tarafından
finanse edilmektedir

Bu web sitesi, Avrupa Birliği’nin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Goethe-Institut Istanbul sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliği’nin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.

EN

Mem û Zîn Yollarda

Mart - Nisan 2022
BATMAN, DİYARBAKIR, SİİRT, MARDİN (Kızıltepe), URFA (Viranşehir),
ŞIRNAK (Cizre), BİTLİS (Tatvan), VAN, HAKKARİ, AĞRI (Doğu Beyazıt),
ÇEVRİM İÇİ 

Mem û Zîn Yollarda projesi, Şermola Performans tarafından sahnelenen Mem û Zîn oyunu için Batman, Diyarbakır, Mardin, Siirt, Van, Tatvan, Hakkari, Doğubeyazıt, Cizre, Viranşehir merkezlerini kapsayacak şekilde düzenlenecek bir turneden oluşmaktadır. Oyunun olabildiğince az dekor ve ışık kullanılarak tasarlanmış olması turne için kolaylık sağlıyor. Bu illerde Kürtçe tiyatro faaliyetleri ya hiç yapılmıyor ya da bağımsız birkaç grup tarafından desteksiz ve düzensiz olarak yürütülüyor. Mem û Zîn yollarda projesiyle buralarda yaşayan vatandaşlar kültür-sanata anadillerinde erişme imkanına kavuşacaklar.

Her gösterimden sonra seyircilerin katılımıyla bir söyleşi gerçekleştirilecek, Mem û Zîn’in yapım ve yaratım süreci aktarılacak ve sorular cevaplanacak. Böylece, izleyicilerin sadece pasif bir rolde oyunu izlemeleri değil aynı zamanda yapım-yaratım süreçleri hakkında bilgi ve fikir sahibi olmaları, sorular sorarak aktif şekilde tartışmaya katılmaları sağlanacak. Turne süresince tanışılan gençler ile bir ay süresince çevrim içi tiyatro atölyeleri gerçekleştirilecek. Tiyatro ile yeni tanışan ya da tiyatroya ilgisi olan, anadilinde tiyatro faaliyetleri yürütmek isteyen gençlerin, kültürel, sanatsal ve sosyal açılardan yeni bir bakış açısı kazanmalarına yönelik çalışmalar yapılacak.

Oyun ve turne süreci arşiv amaçlı olarak video ile kayıt altına alınacak ve saklanacak.  Oyundan ve turneden kısa videolar dijital mecralarda yayınlanarak, hem oyunu izlememiş olanlar sonraki gösterimler konusunda bilgilendirilecek, hem de sosyal ve profesyonel hayatın Kürtçe yaşanmasına örnek oluşturarak, gençler ana dillerinde üretmek, kaydetmek ve yayınlamak konusunda cesaretlendirilecek.

Mem û Zîn, Şermola Performans, 2021

Şermola Performans

2008 yılında Mirza Metin ve Berfin Zenderlioğlu tarafından kurulan Şermola Performans, 2010 yılında Beyoğlu İstanbul’da bir barı tiyatroya dönüştürene kadar gezici topluluk olarak prodüksiyonlar gerçekleştirdi. Şermola Performans, 2016 yılında ekonomik ve politik sebeplerle sahnesini kapatmak zorunda kaldı; ancak grup üretimine devam etti. Bugüne kadar, biri çocuk oyunu olmak üzere 25 prodüksiyon üretti. Yurt içi ve yurt dışında festivallere katıldı, turneler gerçekleştirdi ve binlerce seyirciye ulaştı. Bir çok kurumdan değişik dallarda tiyatro ödülleri aldı, oyunları hakkında yazılar yayımlandı.

Şermola Performans’ın Almanya ofisi Mirza Metin tarafından, Hicran Demir desteği ve yürütücülüğünde 2018’de kuruldu. Köln’de yer alan tiyatro ofisi bağımsız yapımlar ve Alman tiyatroları ile ortak prodüksiyonlar gerçekleştiriyor. 2021’de ise grubun Batman ofisi Mirza Metin tarafından, Hazni Demir, Kenan Demir ve Pelda Bal desteği ve yürütücülüğünde açıldı. Şermola Performans, Batman’da bağımsız prodüksiyonlar gerçekleştiriyor ve tiyatro eğitimleri veriyor.

Bu sayfa 10 Ocak 2022 tarihinde yayına alındı.