Avrupa Birliği tarafından
finanse edilmektedir

Bu web sitesi, Avrupa Birliği’nin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Goethe-Institut Istanbul sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliği’nin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.

EN

Mor Menekşeler: Van'ın Unutulmuş Mahallesinde Bir Kadın Futbol Hikayesi

Ağustos 2023 - Haziran 2024
VAN

Van’da kurulan ve yaşları 10-14 yaşları arasında değişen kız çocuklarının kurduğu futbol takımıdır. Hayatlarında birçok fırsat eşitsizliğiyle karşılaşan kız çocuklarına yeni bir kapı araladığı ve erkeklerin bile futbolla ilgilenmesinin zor olduğu bir coğrafyada kadınların takım kurmasını ve Türkiye’de önemli başarılar kazanmasını hikayesini anlatan bir masalsı belgesel. 

Takım, 2014 yılında Van ili şampiyonluğunu kazanarak başarı grafiğine hızlı bir giriş yaptı. Ardından 2015 yılında Doğu Anadolu Grup 3.lüğü, 2015 Van ili şampiyonluğu, 2016 Karadeniz Grup 2.liği, 2016 Van ili şampiyonluğu, 2017 Güneydoğu Grup 1.liği, 2017 Türkiye Yarı Finalleri Bölge 1.liği, 2017 Türkiye Şampiyonası'nda Aydın Kuşadası'nda Türkiye 2.liği, 2018 Van ili şampiyonluğu, 2018 Bölge 1.liği ve 2018 Türkiye Yarı Finalleri Grup 2.liği gibi birçok önemli başarıya imza attı. Takım, bu başarılarını rakip takımlara gol yemeden ve berabere kalmadan elde etti. Son yıllarda aldıkları başarıları saymakla bitmez. Son olarak 2023 yılında iki tane kız futbolcusu Milli Takıma seçildi. 

Ömer Ferhat Özmen

Ömer Ferhat Özmen, 2014 yılında Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Film Tasarımı bölümüne başladı. 2015 yılında TÜRSAK Vakfı'nın katkılarıyla 'Beyoğlu Sineması' adlı kısa filmi çekti. Bu film ulusal ve uluslararası 50'den fazla film festivalinde gösterildi. 2018 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından desteklenen 'Karganın Aşınan Gagası' adlı kısa film projesini gerçekleştirdi ve bu film Uluslararası Duhok Film Festivali'nde 'jüri özel ödülü' aldı.

2021 yılında yazdığı ilk uzun metraj film projesi olan 'Mekke Otel' adlı senaryo projesi, Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 'Senaryo ve Diyalog Yazım' desteğine layık görüldü. Aynı yılın sonlarında, İstanbul Üniversitesi Sinema Kulübü öğrencilerine kısa film atölyesi düzenleyerek sinema eğitimi verdi.

2023 yılında Avrupa Birliği Sivil Düşün, Kültür Bakanlığı ve Ay Yapımın katkılarıyla 'Eksi Bir' adlı kısa filmi çekti. Bu film, Fransa'nın Clermont-Ferrand şehrinde düzenlenen ve dünyanın en önemli kısa film festivallerinden biri olan Clermont-Ferrand Uluslararası Kısa Film Festivali'ne başvuran 9.500 film arasından seçilen 64 film arasında yer aldı. Özmen'in yazıp yönettiği 'Eksi Bir', 43. İstanbul Film Festivali'nde 'En İyi Kısa Film' ödülünü kazandı.

Bu sayfa 7 Aralık 2023 tarihinde yayına alındı.