Avrupa Birliği tarafından
finanse edilmektedir

Bu web sitesi, Avrupa Birliği’nin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Goethe-Institut Istanbul sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliği’nin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.

EN

Nefes Müzik Okulu

Şubat - Ağustos 2022
GAZİANTEP

Nefes Kültür Sanat Derneği, Türkiye’de özellikle Suriyeli göçmenler ve ev sahibi Türkiye toplumunun arasındaki sosyal kaynaşma ve uyumu müzik ve kültürel aktiviteler sayesinde iyileştirebileceğine inanıyor. 2016 yılında müzik ve sanat dallarında uzman olan Suriyeli ve Türkiyeli gençler tarafından kurulan dernek, sanatsal ve kültürel üretimin özellikle psikolojik travma, tecrit ve kimlik kaybı gibi olaylara maruz kalmış toplumların istikrar ve refahı için önemli olduğuna inanıyor.

Nefes Müzik Okulu, müzik aleti öğretimi, müzik kültürünün keşfi ve çocukların müzik mirasıyla tanıştırılması alanlarında çalışmaktadır. Bunları gerçekleştirebilmek için hem Batı hem de Doğu’ya ait birçok müzik aletini çalmaya ve şarkı söylemeye yönelik farklı kursların yanı sıra müzik kültürü dersleri verilmekte ve katılımcılardan bir kadın/erkek korosu oluşturulması konusunda çalışılmaktadır.

2021 yılında okula kayıt yaptıran öğrencilerin sayısı 60’a ulaştı. 2022 yılında, okula 40 öğrencinin daha alınması hedefleniyor. Nefes Müzik Okulu, öğretim hedefleri Nefes Derneği’nin hedefleri doğrultusunda tasarlanıyor.  Nefes, Suriyeli ve Türkiyeli öğrencilere karma sınıflarda müzik öğretiyor. Böylece iki toplum arasında karşılıklı bilgi alışverişini geliştirerek Gaziantep’te sosyal kaynaşma ve uyumun iyileşmesine katkıda bulunuyor. Nefes öğrencileri, iki toplumun ortak müzik mirasını bir müzik aleti çalmayı öğrenme pratiği üzerinden keşfediyorlar. Müzik aktiviteleri, çocuk ve gençlerin duygularını ifade ederek, bir müzik aletinin uzun süreli pratiği sayesinde tutarlılık ve istikrarı deneyimleyerek, gösterdikleri çabanın sonuçlarının keyfini çıkararak daha güçlü kişilikler oluşturmalarına yardımcı oluyor.

Bu destek, Nefes Müzik Okulu’nun mekan kirasına, müzik öğretmenlerinin ve yarı-zamanlı çalışan ekip elemanlarının maaşlarına ve telefon, internet, elektrik, ısıtma ve bakım gibi giderlerine katkıda bulunuyor.

Nefes Müzik Okulu

Nefes Kültür Sanat Derneği

Nefes Kültür Sanar Derneği, 2016 yılında müzik ve sanat alanında uzman, Suriyeli ve Türk gençler tarafından kurulmuştur ve 2017’de Türkiye’de çalışma ruhsatı almıştır.

Nefes Derneği, sanatsal ve kültürel üretimin özellikle psikolojik travma, tecrit ve kimlik kaybı gibi olaylara maruz kalmış toplumların denge ve refahı için önemli olduğuna inanıyor. Dernek, bu unsurdan yola çıkarak sanatsal ve kültürel üretim ve eğitimin toplumların toparlanma ve kalkınmasında temel bir faktör olduğunu düşünüyor.

Nefes Kültür Sanat Derneği, çeşitlilik gösteren kültürel mirasımızın gücüne ve özgüvenine sahip ve saygılı bir kültürel yapı olarak öne çıkıyor. İlhamını ekibinin kültürel ve akademik bilgisinden alarak gerçek kültürel mirası onarmayı ve turistik halk bilgisi tuzağından kurtararak koruma altına almayı hedefliyor. Derneğin paralel başka bir hedefi de, kültürel çalışmaları korumak ve yeni sanatsal deneyimlerle zenginleştirilmesine katkıda bulunmaktır.

Bu sayfa 2 Mart 2022 tarihinde yayına alındı.
Son güncelleme: 4 Mart 2022