Avrupa Birliği tarafından
finanse edilmektedir

Bu web sitesi, Avrupa Birliği’nin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Goethe-Institut Istanbul sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliği’nin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.

EN

Negatif Alan

Yokluğu Görünür Kılmak

Temmuz 2023 - Haziran 2024
IĞDIR, HATAY, KAHRAMANMARAŞ, ADIYAMAN, MARDİN, ŞIRNAK, HAKKARİ, DİYARBAKIR

Negatif Alan- Yokluğu Görünür Kılmak adlı Ortam Odaklı Sanat (Site-specific Art) projesi; Hatay, Maraş ve Adıyaman gibi deprem bölgeleri ile Sur, Nusaybin, Cizre gibi çatışma alanlarında gerçekleştirilen uygulamalarını içermektedir. Bu bölgelerdeki yıkılmış alanlar, negatif alanlar olarak hacimlendirilerek ‘yokluk’ görselleştirilmektedir. Sonrasında elde edilen ‘Negatif alanlar’ın (heykeller ve onların görsel kayıtları), bir sanat mekânında sergilenmesi planlanmaktadır.

Sadık Arslan

Arslan, 2003 yılında Lisans, 2013 yılında Yüksek Lisansını Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Resim-İş Bölümünde tamamlamıştır. 2019 yılında Sanatta Yeterlik (Doktora) derecesini Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümünden almıştır. Aynı üniversite 2015-2019 yılları arasında Araştırma Görevlisi olarak çalışmıştır. 2020-22 yılları arasında Iğdır Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesinde Doktor Öğretim Üyesi olarak çalışan Arslan, 2022 yılından beri aynı üniversitede Doçent unvanıyla çalışmalarını sürdürmektedir. Sanatçı, toplumsal ve kültürel sorunların yanı sıra göç, savaş, çevre ve kimlik gibi meselelere ilgi duymaktadır. Ayrıca Doğu ve Batı’da ışık ve gölgenin simgesel ve metaforik anlamıyla ilgilenmektedir. İşlerinde çoğunlukla; resim, heykel, fotoğraf, enstalasyon ve Site-specific Art (Ortam Odaklı Sanat) gibi disiplinlerden yararlanmaktadır.

Bu sayfa 7 Aralık 2023 tarihinde yayına alındı.