Avrupa Birliği tarafından
finanse edilmektedir

Bu web sitesi, Avrupa Birliği’nin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Goethe-Institut Istanbul sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliği’nin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.

EN

Negatif Alan

Yokluğu Görünür Kılmak

Temmuz 2023 - Haziran 2024
IĞDIR, HATAY, KAHRAMANMARAŞ, ADIYAMAN, MARDİN, ŞIRNAK, HAKKARİ, DİYARBAKIR

Negatif Alan - Yokluğu Görünür Kılmak adlı sanat projesi Hatay, Maraş ve Adıyaman’da deprem yıkım alanları ile Nusaybin, Cizre, Sur ve Yüksekova gibi çatışma yıkım alanlarında gerçekleştirilecek Ortam odaklı sanat (Site-specific Art) uygulamalarını içeriyor. 

Bu bölgelerde yıkılmış alanlar, negatif alanlar olarak hacimlendirilerek ‘yokluk’ görselleştirilecek. Daha sonra buralarda elde edilen negatif alanlar (heykeller ve onların görsel kayıtları), bir sanat mekanında sergilenecek.

Sadık Arslan

Arslan, 2003 yılında Lisans, 2013 yılında Yüksek Lisansını Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Resim-İş Bölümünde tamamlamıştır. 2019 yılında ise Sanatta Yeterlik (Doktora) derecesini Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümünden almıştır.

2015-2019 yılları arasında aynı üniversite Araştırma Görevlisi olarak çalışmış olan Arslan, 2020-22 yılları arasında Iğdır Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümünde Doktor Öğretim Üyesi ve yine aynı üniversitede 2022 yılından beri Doçent unvanıyla çalışmaktadır.

Sanatçı, toplumsal ve kültürel sorunların yanı sıra göç, savaş, çevre ve kimlik gibi meselelere ilgi duymaktadır. Ayrıca Doğu ve Batı’da ışık ve gölgenin simgesel ve metaforik anlamıyla ilgilenmektedir. İşlerinde çoğunlukla; resim, heykel, fotoğraf, enstalasyon ve Site-specific Art (Ortam Odaklı Sanat) gibi disiplinlerden yararlanmaktadır.

Bu sayfa 7 Aralık 2023 tarihinde yayına alındı.