Avrupa Birliği tarafından
finanse edilmektedir

Bu web sitesi, Avrupa Birliği’nin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Goethe-Institut Istanbul sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliği’nin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.

EN

Neredeyse Kesinlikle Yanlış

Ekim 2023 - Mayıs 2024
İSTANBUL, DİYARBAKIR, GAZİANTEP, İZMİR

Neredeyse Kesinlikle Yanlış isimli kısa film, İstanbul Dolapdere'de bir tırnak tasarım salonunda çalışan Hanna'nın hikayesini anlatıyor. Hanna, tırnak tasarımı konusunda uzmanlaşmayı ve Almanya'ya yerleşerek hayallerini gerçekleştirmeyi hedeflerken, küçük kardeşi Nader'in ihtiyaçları ile kendi arzuları arasında kalır.

Hikayede zorla yerinden edilmenin ve daha iyi bir yaşam arayışının kesiştiği bir gökyüzü tasviri ele alınıyor. Hikaye aracılığıyla insanların yaşamayı sürdürmek, hayattan keyif almak ve hayatı keşfetmek gibi basit isteklerinin olmasının yanı sıra karmaşık ilişkilere sahip olmaları, geçmiş travmaları, ve "önceki, kırılgan yaşamlarından" kaynaklanan kayıp çocukluklar konuları da inceleniyor.

Bu hikayede ait olma ve özgürlük arayışıyla ilgili evrensel temaları keşfederken, seyircilere kendi yaşamları ve hisleriyle yüzleşme imkanı sunarak, genç insanların hayatları üzerindeki gizli ancak somut savaş hasarlarına ayna tutmak amaçlanıyor. 

Cansu Baydar

 Cansu Baydar; 1993’te Edirne’nin Keşan ilçesinde göçmen bir aileye doğdu. Lise öğrenimini Vefa Lisesi’nde yatılı okuyarak tamamladı. Bahçeşehir Üniversitesi’nde Sinema Televizyon ve Hareketli Görüntü Tasarımı bölümlerini bitirdi. Üniversitenin ilk yılını Berlin International’da tamamladı. Burada bulunduğu süreçte mültecilerle ortak projeler yürütüp hareket özgürlüğü üzerine kısa bir belgesel çekti. Arte ve ZDF ortak yapımında hazırlanan belgeselde Berlinli Soil Films yapım şirketi ile birlikte çalışarak projenin Türkiye’deki yürütücü yapımcılığını üstlendi. Kaan Müjdeci’nin yazıp yönettiği ‘İguana Tokyo’ isimli film projesinde ve ‘Hamlet’ isimli dizi projesinde senaryo ve reji asistanlığı yaptı. Berkun Oya’nın yazıp yönettiği ‘Bir Başkadır’ dizisinde yönetmen asistanlığı, ‘Cici’ filminde yapımcı asistanlığı yaptı. ‘Neredeyse Kesinlikle Yanlış’ isimli kısa film senaryosu AKBANK 19. Kısa Film Festivali'nde 'En İyi Senaryo Ödülü, 2. Kısadan Anlat Kısa Film Proje Yarışması'nda da 'En İyi Proje' ödülüne layık görüldü.

Bağlantılar:

https://www.instagram.com/almostcertainlyfalse/

https://www.instagram.com/ekhofilm/ 

Bu sayfa 8 Aralık 2023 tarihinde yayına alındı.