Avrupa Birliği tarafından
finanse edilmektedir

Bu web sitesi, Avrupa Birliği’nin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Goethe-Institut Istanbul sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliği’nin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.

EN

Rojbash Filmi:
Post-Prodüksiyon

Aralık 2022 - Temmuz 2023
DİYARBAKIR, İSTANBUL

Rojbash Filmi, bir grup Kürt tiyatrocunun 25 yıl önce oynadıkları bir oyunu yeniden sahnelemek üzere bir araya gelişlerinin hikayesidir.

Her ne kadar, zaman ilerlese de Kürtlerin kimlik sorunlarının o yıllara tekrar geri döndüğünü, başa sardığını düşünen oyuncuların bir araya gelişi bu duruma karşı bir tepkidir aynı zamanda. Ancak tam da bu nedenle oyunu yeniden sahnelemelerinin önünde çokça engel olduğunu görürler.

Kendi aralarındaki yıllardır örtük olan iç sorunlar bir yana, oyunun bugünle ilişkisini kurma konusunda yaşadıkları sorunlar ve giderek trajik bir hal alan sahnesizlik, var olan sahnelerin mühürlenmiş̧ olması, oyunu oynamalarının önüne çıkan çeşitli engellerden bir kaçını oluşturur. 

Rojbash Filmi bu engellere rağmen oyuncuların başladıkları provaları sürdürme inadına odaklanıyor. Oyuncular tüm engellere karşın bu oyunu sahneye koymayı bir direniş̧ biçimi olarak benimsiyorlar. Rojbash filminde oyuncular kendilerini canlandırıyorlar ve bu da filme yarı-belgesel bir hava katıyor.

Proje kapsamında, çekimleri 2022 yılının yaz aylarında gerçekleştirilen Rojbash Filmi'nin özgün müziğinin ve post-prodüksiyon (ses ve renk tasarımı) işlemlerinin tamamlanarak gösterime hazır hale getirilmesi hedefleniyor.

Özkan Küçük

1975’te Dersim’de doğdu. Marmara Üniversitesi Radyo-Televizyon ve Sinema Bölümünde "90’lı Yıllarda Türkiye Sineması" teziyle yüksek lisansını bitirdi.

İstanbul ve Diyarbakır’da sinemanın çeşitli alanlarında çalıştı ve sinema üzerine gazete yazıları yazdı. 2003 ve 2004 yıllarında Diyarbakır Sinema Atölyesi'nin koordinatörlüğünü yaptı.

Diyarbakır’da Cegerxwin Sinema Akademisi’nin kuruluşunda yer aldı ve sinema dersleri verdi. Filmamed ve Kısa Dalga film festivallerini yarattı.

2012’den bu yana 3 yıl DTSO’da basın danışmanlığı, 1 yıl Azadi TV’de kültür-sanat editörlüğü ve program yapımcılığı ve son 5 yıl ise Susma Platformu’nda temsilcilik ve editörlük yaptı.

Filmleri:

2022 – ‘Rojbash’, Uzun Metraj Film, post-prodüksiyon aşamasında

2013 – ’Pepûk’, kısa film, 18 dk. 
2011 – “Seyid-Hakikat Yolunda”, Belgesel, 72 dk.
2005 - “Nohutlu Pilav”, Belgesel, 45 dk.
2005 - ’’Diyarbekir Damlarında...’’,Belgesel.27dk. 
2004 – “Mamoste Arsen”(Arsen Usta), Belgesel, 29 dk.
2003 - “Yıllar Sonra, İşte DİYAR-ı BEKİR”, Belgesel, 70 dk.
1999 - ’’Yapıcılar’’, Belgesel, 23 dk.

Bu sayfa 19 Ocak 2023 tarihinde yayına alındı.