Avrupa Birliği tarafından
finanse edilmektedir

Bu web sitesi, Avrupa Birliği’nin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Goethe-Institut Istanbul sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliği’nin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.

EN

Roman gibi Kentsel Dönüşüm

Kasım 2022 – Haziran 2023
Turgutreis Mahallesi/MERSİN

Roman gibi Kentsel Dönüşüm projesi, Romanların yoğun olarak yaşamakta oldukları Turgutreis Mahallesi'nde yapılması planlanan kentsel dönüşüm projesinin Romanların kendi kültürlerini, yaşam tarzlarını göz önünde bulundurmadan gerçekleştirilmesini engellemek ve bir karşı bir duruş sergilemeyi amaçlıyor.  

Bu bağlamda 6 ay boyunca MEÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nurseren Tor yönetiminde mahallenin çeşitli yerlerinde Roman kültürünü yansıtan Büyük boyutlu resimler yapılacak ve müzik, tiyatro, fotoğraf, performans dallarında çeşitli aktivitelerle bu süreç desteklenecek. Bandırma’dan gelecek Roman Tiyatro Topluluğu mahallede kentsel dönüşüm ile ilgili tiyatro oyunu sergileyecek, Mersin Roman Orkestrası bir konser verecek, kadın ve çocuklar ile düzenlenecek fotoğraf atölyesi vasıtasıyla Romanların mahallelerini kendi gözlerinden anlatması sağlanacak. Proje, üretilecek sosyal medya kampanyası ile desteklenecek, kampanya için özel bir video üretilecek. Proje mahallede düzenlenecek bir panel ve kutlama ile son bulacak.

Akdeniz Roman Dernekleri Federasyonu

Akdeniz Roman Dernekleri Federasyonu 2008 yılında Romanların çeşitli alanlardaki problemlerini çözmek ve Roman kültürünü koruyup gelecek nesillere aktarmak için 5 derneğin bir araya gelmesi ile kurulmuş bir sivil toplum örgütüdür. Federasyon kurulduğu günden itibaren yerel, ulusal ve uluslararası otoriteler ile işbirliği içerisinde Romanların sorunlarını çözmek için pek çok çalışmalar yapmış, pek çok platformda da Romanların hak savunuculuğu rolünü üstlenmiştir. Federasyonumuz kuruluşunda faaliyet alanlarını şöyle belirlemiştir;

  • Romanların eğitim, istihdam, barınma, sağlık ve haklara erişimi konularında Romanları destekleyen faaliyetler 
  • Türkiye Roman Hakları Forumu aracılığıyla Türkiye’deki Roman politikalarının belirlenmesi için yapılan savunuculuk faaliyetleri

AKROMFED ulusal ve uluslararası hibe programlarından kazandığı hibelerle bu alanlarda pek çok proje gerçekleştirmiştir ve bu alanlarda geniş bir deneyim sahibi olmuştur.

Bu sayfa 19 Ocak 2023 tarihinde yayına alındı.