Avrupa Birliği tarafından
finanse edilmektedir

Bu web sitesi, Avrupa Birliği’nin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Goethe-Institut Istanbul sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliği’nin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.

EN

Sanat Haberciliğini ve Eleştirisini Yerelden Geliştirmek

Aralık 2022 - Kasım 2023
ÇEVRİM İÇİ

Sanat Haberciliğini ve Eleştirisini Yerelden Geliştirmek projesi yerel sanat topluluklarının üretimlerini haber, söyleşi ve eleştiri yoluyla görünür kılmayı amaçlamaktadır. Proje kapsamında %30 oranıyla İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlerdeki topluluk bazlı sanat projelerine, %70 oranıyla da bu şehirler dışındaki üretimlere yer verilecektir. Proje aynı zamanda sanat haberciliğini ve eleştirisini yerelden geliştirme anlayışıyla bölgedeki sanat muhabirlerine ve eleştirmenlerine içerikleri komisyon ederek İstanbul merkezli medya anlayışını kırmayı hedeflemektedir. Projenin çıktısı olarak 1 yıl boyunca 25 telifli içerik ve 15 Argonotlar Kütüphane içeriği yayınlanacak, proje boyunca muhabirlere ve yazarlara editoryal destek sağlanacaktır. Projenin ileri vadedeki hedefi de kendi şehirlerinden içerik üretebilen muhabir ve yazarların hem Argonotlar'a, hem de diğer yayınlara düzenli katkı sağlamasına ön ayak olmaktır.

Argonotlar

Argonotlar güncel sanat başta olmak üzere günümüzün sanatsal tartışmalarını ele alan çevrimiçi bir platformdur.

Bağımsız ve çok sesli bir güncel sanat platformu olmak için 2020 yılında yayın hayatına başlayan Argonotlar, güncel sanat tartışmalarına dair içerik üretirken okurları ile dirsek temasında olmayı ve karşılıklı görüş alışverişinde bulunmayı önemser. Sanat üretimini ve sergileri kültürel ve toplumsal bir tartışma zemini olarak gören Argonotlar aynı zamanda güncel bir kaynak olmayı hedefler.

Platform, adını aldığı Maggie Nelson’ın anneliğin, ebeveynliğin, müşterekliğin, dilin ve aşkın dönüşümünü işaret ettiği romanı Argonotlar’da sorduğu soruları sanat için soruyor: Bir kabuğa, kimliğe ihtiyacımız var mı gerçekten? Öyle olsa bile, bir kimlikle özdeşleşmek mümkün mü?

Bu sayfa 19 Ocak 2023 tarihinde yayına alındı.
Son güncelleme: 27 Ocak 2023