Avrupa Birliği tarafından
finanse edilmektedir

Bu web sitesi, Avrupa Birliği’nin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Goethe-Institut Istanbul sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliği’nin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.

EN

SineKondu: Bağımsız Bir Mecra

Kasım 2023 - Eylül 2024
MERSİN

İştirakçi:
Kültürhane Bilim, Sanat, Müşterekler ve Ekolojik Yaşam Dayanışma Derneği (Mersin)

SineKondu: Bağımsız Bir Mecra projesi, CultureCIVIC: Yapısal Destek Hibe Programı'nın ikinci açık çağrısı kapsamında desteklenen Kültürkondu projesine eklemlenerek, kompleksin çok amaçlı salonunu Mersinefil'in gösterim ve etkinlik alanına dönüştürmek için düzenlemeyi amaçlıyor. Mekânı faaliyetlere uygun bir hale getirmek ve etkin bir şekilde kullanabilmesi için gerekli teknik donanım satın alınması gerekiyor. Gösterim, söyleşi, panel, atölye için gerekli mikrofon, perde, bilgisayar, ses sistemi, projeksiyon gibi öğelerden oluşan teknik ekipman tedarik edilerek mekânın gösterim ve atölye yapabilecek düzene getirilmesi ve mekânın altmıştan fazla katılımcıyı ağırlayabilecek hale getirilmesi hedefleniyor.

Proje, ana akımda yer bulamayan kısa film, belgesel, politik sinema gösterimlerini mümkün kılınmayı ve bu vesileyle yeni bir sinefil profili oluşturmayı, Mersin'de film izleme kültürünü geliştirmeyi; gösterimlere paralel olarak gerçekleşecek söyleşi, panel, atölye gibi etkinliklerle film izlemenin ötesine geçerek, Mesinli sinefilleri kimlik, sınıf, çevre, göç gibi temel insan hakları konuları üzerine düşünmeye davet etmeyi hedefliyor. Bu sayede haklar siyasetine sinema aracılığıyla estetik bir boyut kazandırmayı ve sinemanın sunduğu elverişli zeminin katkısıyla kamuoyu oluşturmayı amaçlıyor. 

Mersin Sinefil Sinema Derneği 

Mersinefil Derneği olarak kültür-sanat alanında 2018 yılından bu yana faaliyet göstermekteyiz. Başka Sinema, Mersin Sinema Günleri gibi etkinliklere destek vermenin yanı sıra film gösterimleri ve gösterim sonrası yönetmen- yapımcılarla söyleşiler gerçekleştirmekteyiz. Bu tür etkinliklerimizde kimi zaman belediyeler ile kimi zaman ise Mersin Kültürhane gibi organizasyonlarla işbirliği yapmaktayız. Örneğin, Uşak Film Festivali işbirliğiyle ve Mersin Büyükşehir Belediyesi sponsorluğuyla kısa film günleri gerçekleştirdik. Mersin'in iklim avantajını değerlendirerek açık hava film günleri ve film müzikleri gecesi de organize edilmişti. Gösterimler ve söyleşiler ekseninde oluşan ana faaliyeti panellerle ve atölyelerle zenginleştirmek niyetindeyiz.

Bağlantılar:

https://www.instagram.com/mersinefil/ 
https://twitter.com/mersinefil 
https://www.facebook.com/MerSinefil 
https://www.mersinefil.org/ 

Bu sayfa 7 Aralık 2023 tarihinde yayına alındı.
Son güncelleme: 21 Aralık 2023