Avrupa Birliği tarafından
finanse edilmektedir

Bu web sitesi, Avrupa Birliği’nin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Goethe-Institut Istanbul sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliği’nin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.

EN

Tersine Çevir

Kasım 2023 - Nisan 2024
İZMİR 

 “Tersine Çevir” projesi cinsiyet farklılıklarından kaynaklanan ve eşitsiz güç ilişkisine yol açan yapıların nasıl değiştirileceğini tartışan toplumsal cinsiyet eşitliği atölyeleri ile seminerler, sanatçı sunumları, tiyatro oyunları, sergi ve sanatçı konuşmalarıyla farklı disiplinlerde etkinlikleri bir araya getiriyor. Kasım ayından nisan ayına kadar her ay gerçekleşecek etkinliklerle eşitsizliği temellendiren ve toplumsal bir uzlaşı haline gelen algıları tersine çevirmek için farkındalık yaratmayı amaçlıyor. Patriyarkanın hayatımızın her alanında yeniden üretilmesine karşı değişim umudunu yeşertiyor ve farklı bir bakış açısıyla dünyaya bakabilmenin mümkün olduğunu gösteren etkinliklerle bir diyalog ortamı oluşturuyor. “Tersine Çevir”, toplumsal cinsiyet eşitliğini günlük hayatımızdaki eril tahakkümün gerçekleştiği farklı alanlarda kültür sanat etkinlikleri aracılığıyla tartışarak politik, kültürel ve toplumsal önemini vurguluyor.

Proje Kasım ayında Murat Göç Bilgin’in erkeklik, ataerki ve şiddet ilişkisini farklı yönleri ile tartışan “Erkekler, Erkeklik ve Şiddet” semineri ile başlıyor. Aralık ayında Azadeh Ramezani Tabrizi’nin sanatçı konuşması ve klişeleşmiş yargıları kırarak eşit ebeveynlik kavramını işleyen Umut Aslan’ın “Babalık Rolü ve Babalık Algısı” semineri ile devam ediyor.

Ocak ayında politika ile komedinin iç içe geçtiği; birey ve özgürlük meselelerini tartışan Tiyatropolis’in “Parkta Güzel Bir Gün” tiyatro oyunu ile Ceren Suntekin’in farklı yaş gruplarındaki çocuklarla yapacağı “Eşitlik Dedektifleri” atölyesi ve Nurgül Öz’ün cinsiyet gibi sabit, belirli ve karşıtlıklar üzerine oluşturulmuş bir anlayışın içinde değişkenlik ve belirsizlik için yer açmayı tartışan toplumsal cinsiyet eşitliği atölyesi gerçekleşiyor. Ömer Tevfik Erten’in sanatçı konuşması ve Pınar Boztepe Mutlu’nun  “Ekofeminist Söylem ve Sanatsal Anlatı” semineri ise Şubat programında.

Atölye ve seminerlerin yanı sıra Günseli Baki’nin “Feminist Eleştiri ve Sanat”, Aysel Yıldırım’ın “Feminist Tiyatro” sunumları ile Boğaziçi Gösteri Sanatları Topluluğu’nun “Bir Kadın Uyanıyor” oyunu mart ayı boyunca yapılacak etkinlikler arasında. Projenin aralık ayında başlayacak olan “Geceyi Yürümek” sanat atölyesinin sergisi ise 8 Mart’ta Odeon Pergamon Kültür Sanat Alanı’nda izleyicilerle buluşuyor. Etkinlikler nisan ayında Bora Çınar’ın sanatçı konuşmasıyla ve Neslihan Arol’un erkek egemen olan meddahlık geleneğine farklı bir yorum katan “Bir Meddah Yolculuğu” oyunu ile sona eriyor.

Odeon Pergamon Kültür Sanat Alanı

Odeon Pergamon Kültür Sanat Alanı, kolektif anlayışla yürütülen ve kâr amacı gütmeyen açık sahneli bir kültür sanat üretim ve paylaşım mekânı olarak gönüllü bir girişimle 1 Eylül 2022’de Dünya Barış gününde açıldı. Odeon Pergamon, Bergama’nın kültür sanat hayatına katkıda bulunmak ve bu alandaki bağımsız mekân yetersizliğini gidermek üzere kültür sanat üreticisi, yöneticisi ve destekçisi yirmi beş kişinin bir araya gelerek oluşturduğu bağımsız bir girişim olan Odeon Pergamon Kolektifi tarafından kurgulandı. Sergiler, film gösterimleri, tiyatro oyunları, dinletiler, performanslar, panel, seminer, söyleşi ve konferanslar, imza günleri ve atölye çalışmaları için Bergamalılara bir olanak sağlayan mekân, dayanışmayı, kapsayıcılığı ve katılımcılığı önemseyen kolektifin ilkelerine uyan ve kültür sanatla ilişkilenen tüm etkinliklere açık. Odeon Pergamon gönüllü emek, kolektif üretim ve katılımcılık esasıyla varlığını sürdürüyor.

Bağlantılar:

https://www.instagram.com/odeonpergamon
https://www.facebook.com/odeon.pergamon
www.odeonpergamon.com 

Bu sayfa 7 Aralık 2023 tarihinde yayına alındı.