Avrupa Birliği tarafından
finanse edilmektedir

Bu web sitesi, Avrupa Birliği’nin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Goethe-Institut Istanbul sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliği’nin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.

EN

Türkiye’den Kamusal Tiyatro Deneyimleri ve Olanakları

Ekim 2023 - Mayıs 2024
BALIKESİR, İSTANBUL, İZMİR, EDİRNE, HATAY, DİYARBAKIR

Türkiye’de tiyatro kurumları “ödenekli” ve “özel” olarak iki kategoride tasnif edilirken, kamusal bir işlev taşıyan, kamusal fayda gözeten özel tiyatrolar “şirket muamelesi” görmekte ve mali destekten yoksun bırakılmaktadır. Bütçelerinin yüzde 90’ı aşan boyutunu kamu kaynaklarından karşılayan ödenekli tiyatrolar, tamamen “şirket”sayılarak piyasa kurallarına terk edilen özel tiyatrolara karşı avantajlı hale gelmektedir. Bu durum, çoğulcu, çok kültürlü ve hak odaklı çalışmalar yürüten tiyatro topluluklarını ciddi ekonomik zorluklarla karşı karşıya bırakmaktadır.

Bu bağlamda hazırlanmış olan bu projenin amacı, kamusal nitelik taşıyan özel tiyatroların içerikleri, deneyimleri ve mali durumları hakkında farkındalık yaratarak, Türkiye’nin sanat alanında hem tiyatro sanatçıları, hem izleyiciler, hem de yerel yönetimler için demokratikleşmeye, çoğulculuğa ve kültürün temel bir insan hakkı olarak düşünülmesine katkı sunmaktır.

Proje kapsamında tiyatro alanında hak odaklı çalışan, dezavantajlı grupların temsiliyetini sağlayan ve tiyatronun kamusal kimliğine önem veren toplulukların yaklaşımını görünür kılınacak şekilde 8 adet video program ve kapsamlı özel haber hazırlanacaktır.

Mustafa Kara

Mustafa Kara, kültür-sanat, özellikle de tiyatro ağırlıklı bir gazetecilik faaliyeti yürütüyor. 1995 yılından bu yana Evrensel Gazetesi, Hayat TV, Evrensel Kültür ve Yeni E başta olmak üzere pek çok mecrada çalıştı. Halen çalışmalarını freelance olarak sürdürüyor; sahneden.net kültür sanat portalının Genel Yayın Yönetmenliği’ni, Tiyatro... Tiyatro... Dergisi’nin Yayın Kurulu üyeliğini yapıyor, Sosyal Kafa TV’ye program içerikleri hazırlıyor. Gazeteciliğin ve tiyatro sanatının çoğulcu bir yapıya kavuşturulması ve kamu yararına yürütülen faaliyetlerin ihtiyaç duydukları özerkliğe sahip olmaları gerektiğini savunuyor. Gazetecilik meslek bilgisi, eleştirmenlik öngörüsü ve yeni dijital teknolojilerin olanaklarını tiyatro sanatının görünürlüğünü artırma amaçlı kullanmak üzere çaba gösteriyor.

sahneden.net; kültür ve sanatın farklı alanlarında haber ve yazılara yer veren, 2021 yılında kurulmuş bir kültür sanat portalı.

Tiyatro... Tiyatro... Dergisi, uzun yıllar aylık basılı dergi olarak yayınlanan, bir süredir online olarak faaliyet yürüten bir tiyatro portalı.

Sosyal Kafa TV, dijital iletişim kültürlerine odaklanan çok platformlu bir medya üretim merkezi.

Bağlantılar:

  • Sosyal medya hesapları

https://www.facebook.com/mstfkrQQ

tiktok.com/@mustafakaraq

www.instagram.com/sahnedennet, x.com/sahnedennet, www.sahneden.net

 

 

 

Bu sayfa 8 Aralık 2023 tarihinde yayına alındı.