Avrupa Birliği tarafından
finanse edilmektedir

Bu web sitesi, Avrupa Birliği’nin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Goethe-Institut Istanbul sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliği’nin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.

EN

Vaatler Antolojisi

2022 – 2023
İZMİR

Geçmişte kalan “verilmiş sözler” geleceği ne kadar şekillendirmiştir? Bir toplumu inandırmak ve yönetebilmek adına verilen sözler çoğu zaman kısa bir anın temsilinden öteye gidememiştir. Geçmişin sorgulanmadığı bir gelecek, toplumsal hafızanın yitiminin bir sonucu olarak karşımıza çıkar. Sorunu yaratan mekanizmanın sorunların çözümü için sarf ettiği sözler, toplum tarafından unutulan ve unutulduğu için de hataların sürekli tekrarlandığı bir yapı oluşturur.

Toplumsal bellek üzerine yapılmış olan bu araştırma odaklı çalışma, siyasi partilerin ve kişilerin vermiş olduğu sözler üzerinden ilerleyen uzun bir tarih aralığını kapsayan bir içeriğe odaklanıyor. Proje, incelediği zaman aralığı içerisinde genel ve yerel seçimlerde boy göstermiş siyasi partilerin ve temsilcilerinin halka verdikleri vaatlerden yola çıkarak oluşturulan farklı video çalışmalarından oluşuyor. Kaybolmuş geçmişin izini sürerek yaratılan hafıza mekânı, izleyicinin zamanı yitirilmiş bir sürecin kanıtları ile bir toplumsal tarih okumasını mümkün kılıyor.

Özgür Demirci

Özgür Demirci, üretimini çeşitli materyallerle sürdürüyor. Sanatçının çalışmalarının büyük kısmını videolar, objeler, enstalasyonlar ve mekana özgü yerleştirmeler oluşturuyor. Demirci, İstanbul Yıldız Teknik Üniversitesi Bileşik Sanatlar Bölümünden 2008’de mezun oldu, yüksek lisansını C:Art:Media alanında Göteborg, HDK-Valand Güzel Sanatlar Akademisi’nde 2010’da tamamladı. 2022 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü Sanat ve Tasarım Bölümünde doktora öğrenimini tamamladı.

Sanatçının seçili sergileri arasında, Vaatler Antolojisi, Pilot Galeri, Susuz Yaz, Eldem Sanat Alanı, Ajman Film Bienali, 19. Medya ve Sanat Bienali WRO 2021, Tatsuno Uluslararası Film Festivali,  9. Atina Video ve Şiir Festivali, Proyector Video Festivali, 17. Atina Dijital Sanat Festivali, Trumbauer Aile Koleksiyonu, Kasa Galeri, 8. Makedox Film Festivali, Üsküp, 36. İstanbul Film Festivali, En Masse: Books Orchestrated, The Center for Book Arts, New York, PAS, Galeri Miza, Tiran, Kassel Dokfest, Kasseler Kunstverein, Kassel, İthaf Edilmiş, Öktem&Aykut Galeri, Stay With Me, Weserburg Müzesi, Bremen, İstanbul, Check Point, Depo, İstanbul, Uçaklar, Trenler, Otomobiller ve Gemiler, SALT, İstanbul bulunmaktadır.

Bu sayfa 1 Haziran 2022 tarihinde yayına alındı.
Son güncelleme: 8 Haziran 2022