Avrupa Birliği tarafından
finanse edilmektedir

Bu web sitesi, Avrupa Birliği’nin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Goethe-Institut Istanbul sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliği’nin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.

EN

Veng Bidi, Vinî Mebi: Vewremerdim (Ses Ver Kaybolma: Kardanadam)

Aralık 2023 - Mayıs 2024
DİYARBAKIR, TUNCELİ, İSTANBUL

Kaybolma tehlikesi olan Zazaca dilinde gerçekleşen faaliyetler neredeyse yok denecek kadar az. Edebi alanda yazınsal çalışmaların olduğu bilinse de görsel sanatlar alanında eser üretilememektedir. Çocuk oyunu, kitap ve belgesel süreçlerinden geçecek olan projede farklı disiplinlerin literatürlerine katkıda bulunarak böylece daha fazla kitleye ulaşılacaktır. Proje, Vewremerdim adlı çocuk oyunu ile hedeflenen kitlelere ulaşıp, çocukların ilgisini ve yetişkinlerin duyarlılığını arttırarak dilin günlük yaşamda aktif konuşulması için motivasyon olup bir değişim ve gelişim hedeflemektedir.

Çocuk Sanat Merkezi

Diyarbakır'da Serhat Varlı ve Veysel Aslan tarafından kurulan Çocuk Sanat Merkezi, çocuklar özelinde kültür ve sanat faaliyetleri planlayıp onların uygulanmasını sağlayan bir kurumdur. Müzik, drama, tiyatro, bale, resim, cimnastik alanlarında eğitimler vermektedir. Çocuğu gelecek nesillere aktarım konusunda en önemli aracı olarak görür. Kültür ve sanat etkinliklerinin çocuklar üzerindeki faydayı yadsımaz ve bunu geliştirmek için eğitimler alır, geliştirir ve uygular. Çocukların hayal gücüne yaslanır onlarla geleceği şekillendirir.

Bu sayfa 8 Aralık 2023 tarihinde yayına alındı.
Son güncelleme: 14 Şubat 2024