Avrupa Birliği tarafından
finanse edilmektedir

Bu web sitesi, Avrupa Birliği’nin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Goethe-Institut Istanbul sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliği’nin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.

EN

Vranofça Arşivi

Ocak - Kasım 2024
İzmir

Vranofça Arşivi, 1950'li yıllarda Yugoslavya, Yukarı Vranofça’dan İzmir’e göç eden bir topluluğun kültürel birikimini incelemeyi hedefler. Uzun soluklu bir araştırma projesi olan Vranofça Arşivi, CultureCivic sanatsal üretim fonu kapsamında arşivin derlenmesine ve bir video enstalasyon üretimine odaklanır.

Yugoslavya ile Türkiye Cumhuriyeti arasındaki göç politikalarını çıkış noktası alan araştırma, resmi anlaşmaların okumasını göç eden topluluğun gündelik yaşamı üzerinden yapar. Vranofçalıların kendilerinin derleyecekleri bir anlatı ile resmi anlatıya alternatif bir söylem oluşturur. 

Betül Aksu

Betül Aksu (d. 1990, İzmir) günlük hayatta sınırların nasıl ortaya çıktığını inceleyen bir sanatçıdır. Aşinalık, tekrar ve kategorizasyon kavramlarına odaklanır ve bürokratik altyapıların hareket, özgürlük ve dil ile olan ilişkimiz üzerindeki etkisini inceler. Sanat dünyalarındaki güvencesiz yaşam ve çalışma koşulları hakkında diyaloglar başlatan işbirlikçi çalışma biçimleri ile ilgilenir.

Betül Aksu Hacettepe Üniversitesi’nde Dilbilim lisansı, Trento Üniversitesi'nde Bilişsel Bilimler yüksek lisansı, Saarland Üniversitesi'nde Dil Bilimi ve Teknolojisi yüksek lisansı derecelerini tamamladı ve Queen Mary University of London’da Medya ve Sanat Teknolojisi doktora eğitimi aldı. BAK Fellowship for Situated Practice (2023/2024), İstanbul Bienali Çalışma ve Araştırma Programı (2022) ve School of Commons Araştırma Programı’na (2021-2022) seçildi. 2023 yılında İzmir merkezli, değişimin politikasını ve şiirselliğini keşfetmek üzere yola çıkan bağımsız sanat alanı sezon’u kurdu. Son kişisel sergileri arasında AVTO’daki Permessus (İstanbul, 2024) ve Material’deki hold, place, transfer ↵ repeat (Zürih, 2024) yer almaktadır.

Bağlantılar: 

https://www.instagram.com/betulaksu/ 

 

Bu sayfa 8 Aralık 2023 tarihinde yayına alındı.