Avrupa Birliği tarafından
finanse edilmektedir

Bu web sitesi, Avrupa Birliği’nin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Goethe-Institut Istanbul sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliği’nin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.

EN

Yerli Malı

Ekim 2023 - Haziran 2024
MARDİN

Yerli Malı, Rojda Ezgi Oral’ın yönetmenliğini üstlendiği bir kurmaca kısa film projesidir. Bu proje, yerli kavramından hareketle yerleşik olanın yok edildiği yüzyılda yerli kavramını sorgulayıp yeniden düşünmeye davet ederken,  arka planında eğitim sisteminin tekçi, otoriter, baskıcı ve dışlayıcı yönlerini teşhir ederek bir anlatı kurmayı denemektedir.

Yerli Malı öğretmenin belirlediği kriterlere uygun olacak şekilde yerli malı haftası için bir ürün hazırlamak isteyen Gabriel (12) ve arkadaşlarının hikâyesini anlatmaktadır. Gabriel yerli malı haftası için okula ne götüreceği konusunda karasızdır.  Esma'nın (12) sorduğu soruyla tüm kriterleri karşılayan kilisedeki şarabı okula götürmeye karar verirler. Okuldaki karmaşa sonrası aksi müdür Ziya (52) sınıfa girer ve olan biteni anlayarak müdahale eder. Ertesi gün müdürün odasına çağırılan Gabriel'i bir sürpriz beklemektedir.

Rojda Ezgi Oral

Rojda Ezgi Oral 1991 yılında Nusaybin’de doğdu. Mardin Artuklu Üniversitesi, Televizyon ve Sinema Bölümü mezunu olup aynı ünüversitede yüksek lisans eğitimini almaktadır. Senarist ve yönetmenliğini yaptığı ‘’Her hayat eve sığar mı? adlı kısa filmi ile 59. Antalya Film Festivali’ne katıldı. 2022 yılında çekimi gerçekleşen ‘’Bîraxane’’ filminde yönetmen yardımcısı olarak yer aldı. 2023 yılında senaryosunu yazıp yönetmenliğini yaptığı Dua filminin festival süreçleri devam etmekte.  Kuraklık temasını işlediği Bûka Baranê belgeselinin çekimlerine devam etmektedir. Sinema çalışmalarını yönetmen ve senarist olarak sürdürmektedir.

Bağlantılar:

https://www.instagram.com/yerlimalifilm?igsh=MWxiazFjeGt6dXV5ag==

Bu sayfa 8 Aralık 2023 tarihinde yayına alındı.