Avrupa Birliği tarafından
finanse edilmektedir

Bu web sitesi, Avrupa Birliği’nin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Goethe-Institut Istanbul sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliği’nin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.

EN

Zanaat Tapes

Aralık 2023 - Kasım 2024
İSTANBUL

 “Zanaat Tapes” projesi, üretme unsurunun kendi kendini nasıl yenilediğinin ve ne tarz yeni kollobratif diyaloglara yol açabileceğine dair bir felsefeyle ortaya çıkmıştır. Aynı zamanda günümüzdeki teknolojinin getirileri ile, üretimin ruhsuz ve merak edilmeyene itilmesine, gerçek üretenleri karanlıklarda bırakmasına dayanan bir eleştiridir.İstanbul’un köşelerinde, bodrum katlarında ve şehrin uzaklarında kalmış zanaatkarları konu almaktadır. Bu proje ile birlikte zanaatkarların iş esnasında yapmakta olduğu üretimleri, kullandıkları makinelerin çıkardıkları sesleri, atölye içerisindeki diyalogları ve o anki iş akışını, hem görsel hem de işitsel olarak kayıt altına almayı hedeflemektedir. Sonrasında ise, kaydedilen görüntüler ve sesler, post prodüksiyonda bir araya getirilerek, görüntülerle seslerin birbirine uyduğu, birbirlerine sekans bir şekilde eşlik ettikleri atmosferik ve ambiyanslı bir şarkı yorumuna dönüştürülecektir.

Ertuğrul Berhan Yıldız

Yıldız, ses kayıt teknolojileri ve müzik prodüksiyonu ile ilgili çalışıyor. Bass, Experimental ve Breakbeat tarzlarındaki ses paletini genişletmek için standart konvansiyondan kaçınan multidisipliner bir sanatçı. Yurtiçi ve yurtdışında birçok etkinlikte 'Fosil' ismiyle canlı performanslar gerçekleştirdi ve gerçekleştirmeye de devam ediyor. Oyunlar, 3D videolar ve interaktif ortamlar için ses üretimi gerçekleştiriyor. ‘Sonar Festival, Common Multiverse Initiative, Pera Müzesi x British Council “Plastik Düşler Sahnesi” gibi etkinliklerde sahne alan Yıldız'ın en büyük kaynaklarından birini alt frekanslarda oluşan ve genel olarak endüstriyel olarak tanımlanabilecek gürültülü ses spektrumu oluşturuyor. Yıldız aynı zamanda, İstanbul'un en önemli bağımsız müzik kolektiflerinden biri olan Badmash Collective’in kurucusu. 

Bağlantılar:

https://www.instagram.com/zanaat_tapes/ 

https://www.instagram.com/__fosil__/

https://fosilfosil.bandcamp.com/music

https://open.spotify.com/artist/6dSi17FKJ1SP3UfzQfDrpa?si=pCj-xXRlTa204A0vwkiOHQ

https://soundcloud.com/fosilbass/sets/live-sets-radio-series-mix?si=3930227c831c4c2db6cc9f26cd367721&utm_source=clipboard&utm_medium=text&utm_campaign=social_sharing

https://youtube.com/playlist?list=PLYFbPP6n_9BUXZeQNBLg5E7eVDkCaNaKv&si=JKH590P2YMFHPluh

Bu sayfa 8 Aralık 2023 tarihinde yayına alındı.
Son güncelleme: 16 Şubat 2024