Avrupa Birliği tarafından
finanse edilmektedir

Bu web sitesi, Avrupa Birliği’nin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Goethe-Institut Istanbul sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliği’nin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.

EN

ZAROKma Açık Hava Sahnesi

Nisan - Eylül 2024
DİYARBAKIR

Bu proje kapsamında ZAROKma Açık Hava Sahnesi’nde konser verecek olan sanatçılar ve müzik gruplarının vereceği konserlerde kullanabileceği kapasitede, profesyonel ses sitemi satın alınacak. Kurulacak olan yeni ses sistemi ile ZAROKma Açık Hava Sahnesi'nde proje süresince 16 konser, 10 film gösterimi, 4 tiyatro gösterisi organize edilecek.

Fotoğraflar: Şêrko Kanîwar

Müzik Ailesi Derneği

2010 yılından 2016 yılına kadar Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Aram Tigran Kent Konservatuarı’nda Kürtçe anadilinde akademik sanat eğitimleri vererek çalışma yürüten 35 kişilik bir ekip belediyeye kayyum atandıktan sonra işten çıkarıldı. Oluşum, 35 kişinin öncülüğünde, 400 ailenin ve STK’nın desteği ile 4 Mart 2017 yılında kuruldu. "Taş Üstünde Taş Kalmasa Dahi Çocukları Müziksiz Bırakmayacağız" diyerek ‘ma’ adıyla çalışmalarını sürdüren bu gönüllü ekip, haftanın 6 günü kentteki, bölgedeki, ülkedeki ve yurt dışındaki herkese Kürtçe başta olmak üzere bir çok farklı dil ve kültürün müziğini ulaştırmaya çalışıyor.

Kültürel ve sanatsal üretimi teşvik etmek amacıyla Mart 2017'de özel bir şirket olarak Diyarbakır'da kurulan ma music’in insan gücü ve deneyimi, kayyum atanmadan önceki Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Konservatuar geçmişine dayanıyor. ma Müzik, kuruluşundan bu yana atölye çalışmaları ve konserlerle ZAROKma programı aracılığıyla özellikle çocukları hedefliyor. 2023 yılında sivil toplumla bağa yeni bir boyut kazandırmak ve siyasi zorunluluklar nedeniyle şirket kurumsallığı altında sürdürülen ve kâr amacı gütmeyen mevcut faaliyetlerin dernek kurumsallığı altında sürdürülmesine karar verildi ve  Kasım 2022 tarihinde ma Derneği (Müzik Ailesi Derneği) kuruldu.

Bağlantılar:

www.insgram.com/mamusicenter
www.insgram.com/komeleyama   

Bu sayfa 7 Aralık 2023 tarihinde yayına alındı.