Avrupa Birliği tarafından
finanse edilmektedir

Bu web sitesi, Avrupa Birliği’nin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Goethe-Institut Istanbul sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliği’nin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.

EN
YEREL PROJELER HİBE PROGRAMI
AÇIK ÇAĞRI #4
PROJE #128
TIYATROCULARIN PEŞINDE

Van, Dersim, Erzurum ve Kars’taki Tiyatro Dünyasını Gözlemleyen Video Serisi

“Tiyatrocuların Peşinde” Youtube’da!

Oyuncu, yazar ve yönetmen Nadir Sönmez’in tasarladığı ve CultureCIVIC Yerel Projeler Hibe Programı desteğiyle gerçekleştirdiği “Tiyatrocuların Peşinde” projesi, seyahat Vloglarından ilham alan yaklaşımıyla şehirleri tiyatro hayatı üzerinden tanıtıyor.

Nadir Sönmez 2023 eylül ve ekim aylarında; Van, Dersim, Erzurum ve Kars’ın tiyatro tarihlerini araştırdı ve bu şehirlerin kültür-sanat dünyasını tanıyan kişilerle fikir alış verişi yaptı. Hazırlık süreci boyunca Vlog formatındaki video içeriklere yeni bir estetik yaklaşım getirmek için görsel antropoloji, etnografik film ve deneysel video türlerinin örneklerini izledi. 2023 kasım ayından itibaren her ay farklı bir şehri ziyaret ederek; sanatçı, akademisyen ve öğrencilerle tanıştı.

Tiyatro oyunları, provalar, dini ibadetler, müzik ve dans performansları ile tanıklıkları kaydetmenin yanı sıra, şehirlerin gündelik ve turistik yaşamını da gözlemledi. Her şehirde yaşayan tiyatro yazarı, araştırmacısı ya da akademisyenlerinin iş birliği ile gerçekleştirilen projede; Dersim’de Duygu Çelik, Erzurum’da Elif Candan, Kars’ta Emre Yalçın ve Van’da Cem Düzova danışman olarak yer aldılar. Mert Kocadayı videoların müziklerini besteledi.

“Tiyatrocuların Peşinde” Van, Dersim, Erzurum ve Kars’ı tiyatro, kültür ve sanat aracılığıyla keşfeden; akademik araştırmalara başlangıç referansı olabilecek, tiyatro meraklılarının ufkunu genişletebilecek ve tiyatro sanatçılarına ilham kaynakları sunabilecek bir video serisi. 

https://youtu.be/Ow8-ZT6Gwuo?si=xv4DNAh0uyK6AjIg

https://youtu.be/Ufhsdpzp__0?si=yflmlaieq42pNvxN 

https://youtu.be/TuFSNYb2ENs?si=LpvmaIUZs3UEV2hm 

Bu sayfa 1 Nisan 2024 tarihinde yayına alındı.