Avrupa Birliği tarafından
finanse edilmektedir

Bu web sitesi, Avrupa Birliği’nin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Goethe-Institut Istanbul sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliği’nin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.

EN

Tiyatrocuların Peşinde

Eylül 2023 - Şubat 2024
KARS, VAN, ERZURUM, TUNCELİ

“Tiyatrocuların Peşinde” Kars, Erzurum, Van ve Tunceli şehirlerindeki güncel ve geleneksel tiyatro pratiklerini merkezine alacak bir Youtube Kanalı projesi.

Yazar, yönetmen ve oyuncu Nadir Sönmez, projenin iki aylık araştırma aşamasında her şehirdeki tiyatro tarihine dair akademik makale ve tezleri tarayacak, görsel kaynakları inceleyecek ve bu şehirlerin kültür sanat dünyasını tanıyan kişilerle fikir alış verişi yapacak. Bu süreç boyunca Vlog formatındaki video içeriklere yeni bir estetik yaklaşım getirmek için görsel antropoloji ve etnografik film gibi türlerin örneklerini izleyecek. Ardından her ay farklı bir şehri ziyaret ederek, çekimleri gerçekleştirecek.

Her şehir için ayrı hazırlanacak videoların içerik üretimi için, o şehirde yaşayan bir tiyatro yazarı, araştırmacısı ya da akademisyeni ile iş birliği yapılacak. Tunceli’de Duygu Çelik, Erzurum’da Elif Candan, Kars’ta Emre Yalçın ve Van’da Cem Düzova projenin danışmanları olarak yer alacaklar.

Nadir Sönmez danışmanların yönlendirmeleriyle şehirdeki tiyatrocu, araştırmacı, sözlü anlatı geleneği icracıları ve öğrencilerle tanışacak. Tanıklıkları, sahne pratiklerini ve anlatıcılık temsillerini kameraya alacak. Ayrıca şehirde performatif yönü olduğunu gözlemlediği bölgesel deneyimleri ve gelenekleri de görüntüleyecek. Her biri yaklaşık yirmi dakika sürecek bölümler kurgulandığında, ortaya hem akademik araştırmalara referans olacak, hem de tiyatro ilgililerine söz konusu şehirdeki güncel tiyatro pratikleri ve mirasına dair bilgi verecek; belgesel niteliğinde video içerikler ortaya çıkacak.

Dengbej Ema Sazbend

Nadir Sönmez

Oyuncu, yazar ve yönetmen Nadir Sönmez, Paris III Sorbonne Nouvelle Üniversitesi’nde tiyatro okudu ve Kadir Has Üniversitesi’nde oyunculuk yüksek lisansını tamamladı. Sönmez, İstanbul Üniversitesi Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji bölümünde doktora dersleri aldı. "Peki" (2017 - Pera Müzesi, 2021 - Sabancı Müzesi) ve "Ama" (2019 İstanbul Fringe Festivali, 2021 Dresden Avrupa Genç Yönetmenler Tiyatro Festivali) oyunlarını yazdı, yönetti ve oynadı. 2020 Fringe Festivali’nde "Erkek Cinayeti" isimli bir dijital performans projesi gerçekleştirdi. 2021 yılında Paris Cité Internationale des Arts’da düzenlenen Trame programı sanatçı rezidansına kabul edildi ve Paris’te Fransızca yazdığı tiyatro oyunu “Heteroseksüellerin Oğulları”nın okumasını sahneledi. 2022 yılında CultureCIVIC desteğiyle Diyarbakır’daki LGBTIQ+ aktivizminden ilham alan Diyarbakır.Turizm.Romantizm.Aktivizm” isimli bir sunum-performans sahneledi. 2023’te Berlin Theatertreffen International Forum’a kabul edildi. İlk uzun metraj filmi Ama, Mubi'de yer alıyor.

Bağlantılar:

https://www.nadirsonmez.com/ 

Kars

Bu sayfa 7 Aralık 2023 tarihinde yayına alındı.