Avrupa Birliği tarafından
finanse edilmektedir

Bu web sitesi, Avrupa Birliği’nin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Goethe-Institut Istanbul sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliği’nin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.

EN
YEREL PROJELER HİBE PROGRAMI
AÇIK ÇAĞRI #5
PROJE #167
KURYÖNETPAYLAŞ

"Trabzon 1. Koro Festivali" düzenlenecek

Trabzon'da, 11-12 Haziran'da "Trabzon 1. Koro Festivali" organize edilecek.

Bu haber 5 Haziran 2024'te www.haberturk.com'da yayınlanmıştır.

11-12 Haziran 2024 tarihlerinde, Trabzon Akçaabat Güzel Sanatlar Lisesi Konser Salonu’nda iki gün boyunca yüzlerce çocuk, genç ve yetişkinin koro performanslarını birbiriyle paylaşacağı Trabzon 1. Koro Festivali çalışmalarını tamamladı.
 
Ekim 2023’te çalışmalarına başlayan ve CultureCIVIC: Kültür Sanat Destek Programı tarafından desteklenen Kur-Yönet-Paylaş isimli Avrupa Birliği projesi kapsamında, Trabzon’da yaşayan ve beraber başarma motivasyonu yüksek müzik eğitmenleriyle bir dizi eğitim gerçekleşti. Kur ve Yönet aşamaları tamamlanan projede “Paylaş” aşamasına geçildi. Katılımcı eğitmenlerin kurduğu ve yönettiği korolar, 11-12 Haziran 2024’te gerçekleştirilecek Trabzon 1. Koro Festivali’nde bir araya gelecek. Korolar hazırladıkları repertuvarı birbiriyle ve tüm Trabzon halkıyla paylaşacak.
 
Aralık 2023’ten itibaren altı aylık süre boyunca proje koordinatörü Dr. Yiğit Can Eyüboğlu ve proje yürütücüsü Doç. Dr. Burcu Kalkanoğlu’nun yanı sıra Türkiye’nin önemli koro şefleri Prof. Ahter Destan, Dr. Atilla Çağdaş Değer, Çiğdem Aytepe, Dr. Mete Gökçe ve müzikolog Ersin Antep ile bir araya gelen Trabzon’da yaşayan müzik eğitmenleri eğitimlerini tamamladı, sıra artık kurdukları koroların bir araya geleceği festivalde.
 
Bir araya gelmiş ve şarkı söylemenin önemini fark etmiş her koronun iyi ve başarılı olduğu bakış açısıyla yapılacak değerlendirmede, festival koroları her biri kendi içinde öne çıkan özellikleriyle ödüllendirilecektir. Festivalin değerlendirme kurulunda Türkiye’deki festivallerin kurucusu olarak görülen koro şefi Prof. Mustafa Apaydın başkanlığında akademisyen ve müzik eğitimcisi Doç. Dr. Zühal Dinç Altun, Trabzon’daki koro yaşamına önemli katkılar sunmuş olan akademisyen ve koro şefi Özlem Aydın, Kur-Yönet-Paylaş proje koordinatörü ve proje yürütücüsü yer alacaktır.
 
Toplam 6 oturumda, 24 koronun sahne alacağı festival, Kur-Yönet-Paylaş bünyesinde eğitimini başarıyla tamamlayan müzik öğretmenlerinden oluşan Trabzon Müzik Öğretmenleri Korosunun konseri ve ödül töreni ile son bulacaktır.
 
Detaylı bilgi: www.trabzonkorofestivali.com 

Kur-Yönet-Paylaş

Bir Avrupa Birliği Projesi olan Kur-Yönet-Paylaş, Trabzon’da yaşayan müzik öğretmenleri ve geleceğin müzik öğretmenleri olan müzik ile ilgili bölümlerin son sınıfında okuyan öğrencilerin koro şefliği becerilerini geliştirmeyi ve koro müziği deneyimlerini artırmayı amaçlayan bir projedir. Kur-Yönet-Paylaş, Türkiye’de kültür-sanat alanındaki çalışmaları desteklemeyi hedefleyen, Goethe-Institut Istanbul, Anadolu Kültür, İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV), Institut français Türkiye ve Danimarka Kültür Enstitüsü Türkiye ofisi ortaklığında, Türkiye Hollanda Büyükelçiliği iş birliğiyle gerçekleşen bir diğer Avrupa Birliği projesi olan CultureCIVIC: Kültür Sanat Destek Programı tarafından desteklenmektedir.
 
Müzik eğitmenlerinin koro şefliği becerilerini geliştirme hedefinin yanında müzik eğitmenlerinin birbirleriyle iletişime geçmesi, mesleki gelişimlerinin desteklenmesi, birbirleriyle etkileşime geçerek deneyimlerini paylaşması, ortak projeler/konserler hazırlaması ve müzik yoluyla Trabzon halkının kültür-sanat yaşamına katkı sağlanması, bu sayede sürdürülebilir bir koro yaşamı ve kültürünün oluşturulması da Kur-Yönet-Paylaş’ın amaçları arasındadır. Proje kapsamında tamamı ücretsiz olan;
 
• Koro Şefliği Eğitimi ve Koro Çalışmaları (46 Saat)
• Davetli koro şefleri ile Atölyeler (64 Saat)
• Bir uzman müzikolog ile Seminer (16 Saat) gerçekleştirilmiştir.
 
Yukarıdakilere ek olarak 11-12 Haziran 2024 tarihlerinde, Trabzon Akçaabat Güzel Sanatlar Lisesi Konser Salonu’nda iki gün boyunca yüzlerce çocuk ve gencin koro performanslarını birbiriyle paylaşacağı Trabzon 1. Koro Festivali gerçekleştirilecektir.
 
https://www.culture-civic.org/projeler/kuryonetpaylas 

Bu sayfa 6 Haziran 2024 tarihinde yayına alındı.