Avrupa Birliği tarafından
finanse edilmektedir

Bu web sitesi, Avrupa Birliği’nin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Goethe-Institut Istanbul sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliği’nin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.

EN

KurYönetPaylaş

Ekim 2023 - Ağustos 2024
TRABZON

KurYönetPaylaş Trabzon’un özellikle merkez ilçelerinde çocuk ve gençlerle aktif bir şekilde etkileşim halinde olan müzik öğretmenleri, müzik bölümü mezunları veya son sınıf öğrencilerine ulaşmayı ve herkesin şarkı söyleyerek paylaşımda bulabileceği bir platform yaratmayı hedefleyen bir projedir.

Yararlanıcıların koroda söyleme ve koro şefliği becerilerinin geliştirilmesi, birbirleriyle etkileşime geçmesi ve sanatsal üretimlerini paylaşması amaçlanmaktadır. Proje kapsamında üç tip yararlanıcı vardır: 1. Koro şefliği eğitimi programına katılan müzik eğitimcileri, 2. Program katılımcılarının kurduğu korolarda söyleyen koristler, 3. Festivale katılan dinleyiciler.

Müzik öğretmenleri, müzik bölümü mezunları veya son sınıf öğrencilerinden (1. tip yararlanıcı) oluşan bir koro kurulacak ve bu koronun üyelerine Temel Koro Şefliği Eğitimi programı uygulanacaktır. Koro çalışmaları ve eğitim programının şefliği ve koordinasyonu Dr. Yiğit Can Eyüboğlu, piyanistliği Doç. Dr. Burcu Kalkanoğlu tarafından yürütülecek olup; koro şefliği eğitimi sürecinde Türkiye’nin önde gelen koro şeflerinden Prof. Ahter Destan, Dr. Atilla Çağdaş Değer, Çiğdem Aytepe ve Dr. Mete Gökçe ile koroda şarkı söyleme, temel şeflik teknikleri, eğitim müziği üzerine atölye çalışmaları; uzman müzikolog Ersin Antep ile Türk koro müziği tarihi ve koroda iletişim-etkileşim seminerleri yapılacaktır.

Projenin dördüncü ayında, 1. tip yararlanıcıların kendi korolarını kurması beklenecek, bu süreçte hem koro şeflerinin hem de yeni kurulan koroların (2. tip yararlanıcıların) gelişimi desteklenecektir. Ortaya çıkan korolar Haziran 2024’te yapılması planlanan Trabzon Koro Festivali’nde, Trabzon’un çeşitli yerlerinde sahne alacaktır. Proje içinde kurulmuş olan Trabzon Müzik Eğitimcileri Korosu’nun koristleri birer koro şefi olarak korolar kurmuş, onları yönetmiş ve festivalde paylaşmış olacaktır. Bu sayede proje birinci adımıyla müzik eğitimcilerine, ikinci adımıyla çocuk ve gençlere ve son adımı olan festivalle Trabzon’un geneline ulaşmayı hedeflenmektedir.

Yiğit Can Eyüboğlu

Ankara’da doğdu. Müzik eğitimine ablası Hande Evren Eyüboğlu ile piyano çalışarak başladı. Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı Kompozisyon ve Orkestra Şefliği Anasanat Dalında lise, lisans ve yüksek lisans eğitimini tamamladı. İkinci bir yüksek lisans olarak Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde Türk Din Musikisi yüksek lisans programını tamamladı. Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü’nden doktorasını aldı. Türkiye’nin çeşitli üniversitelerinde öğretim elemanı olarak çalıştı. Halen Trabzon Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda Dr. Öğretim Üyesi olarak görev yapmaktadır.

Eğitim süreci boyunca değerli müzik insanları ile çalıştı. Çiğdem Aytepe, Ahter Destan, Burak Tüzün ile şeflik; Mustafa Apaydın, Seval Irmak, Atilla Çağdaş Değer ile koro; Gökmen Çimen, Nadia Iankova-Loreiro, Emel Eden, Yasemin Marlalı, Dietmar Nawroth ve Diler Argat ile piyano; İstemihan Taviloğlu, Önder Özkoç, Turgay Erdener, Claus-Steffen Mahnkopf ile kompozisyon; Ipke Starke ve Reinhard Pfund ile analiz, Tilo Augsten ile improvizasyon çalıştı. Yamaha Music School Junior Music Course Eğitmenliği, Yaratıcı Drama Liderliği vb. birçok eğitimi tamamladı.

Bağlantılar:

https://akademik.yok.gov.tr/AkademikArama/AkademisyenGorevOgrenimBilgileri?islem=direct&authorId=B820EB8E51D54C85

Instagram: @kuryonetpaylas

Bu sayfa 8 Aralık 2023 tarihinde yayına alındı.
Son güncelleme: 7 Mayıs 2024