Avrupa Birliği tarafından
finanse edilmektedir

Bu web sitesi, Avrupa Birliği’nin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Goethe-Institut Istanbul sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliği’nin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.

EN
YEREL PROJELER HİBE PROGRAMI
AÇIK ÇAĞRI #1
PROJE #10
DİYARBAKIR KÜLTÜR EMEĞİNDE KADIN HARİTASI

Gündelik Yaşamda Örülen Hafıza

Kültür Emeğinde Kadın Haritası projesi kapsamında düzenlenen söyleşilerin üçüncüsünü Gündelik Yaşamda Örülen Hafıza temasıyla gerçekleşti. Konuklar Diyarbakırlı iki değerli yazar Birsen İnal ve Silva Özyerli.

Moderatörler: Dilan Kaya, Gizem Kıygı
Kurgu ve Harita Animasyon: Gizem Kıygı
Fotoğraf Arşivi: Dilan Kaya, Eric Janus, Gizem Kıygı, Meral Özdemri, SALT Arşiv, Antoloji Diyarbakır

Diyarbakır Kültür Emeğinde Kadın Haritası projesi hakkında:

Kent kültürünün kurulması, aktarılması ve sürdürülmesinde kadınların görünmez ancak güçlü bir rolü var. Kültür ve sanat üretimi, kadın emeğinin her kademede en yoğun olduğu alanlardan biri. Ancak bu yoğun emek hem yerleşik toplumsal cinsiyet eşitsizlikleri hem devamlılığı kesintiye uğratan şiddet ve baskı mekanizmaları nedeniyle görünmez kılınıyor. “Diyarbakır Kültür Emeğinde Kadın Haritası” Diyarbakır’ın kent hafızasında, gündelik yaşam ve sanat üretiminde kadınların rolünü ortaya koyarak, kesintiye uğrayan hafızayı kadınların nasıl yeniden ördüğünü anlamak, derdi ve deneyimi paylaşmak üzere kurgulandı.

Bu sayfa 12 Mayıs 2022 tarihinde yayına alındı.
Son güncelleme: 25 Ağustos 2022