Avrupa Birliği tarafından
finanse edilmektedir

Bu web sitesi, Avrupa Birliği’nin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Goethe-Institut Istanbul sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliği’nin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.

EN

Akhisar Kadın Filmleri Günleri

4, 5, 6 Mart 2022
Akhisar / Manisa

Akhisar Sinema Derneği tarafından organize edilen Akhisar Kadın Filmleri Günleri, yerelde gerek ekonomik, gerek kültürel veya cinsiyet eşitsizliği nedeniyle sinemaya erişimi kısıtlı kadın seyircilere ulaşmak amacıyla düzenlendi.  

Manisa'nın Akhisar ilçesinde 4, 5, 6  Mart 2022 tarihlerinde gerçekleşen Kadın Filmleri Günleri; kadın yönetmenlerin kadın hikayelerini anlatan filmlerini, seyircilerle ücretsiz ve engelsiz olarak buluşturdu.

Film gösterimlerin ardından film ekiplerinin katılımı ile soru-cevap etkinlikleri düzenlenen ve kadın sinemacıların öncülüğünde gerçekleştirilen bir panel de Akhisarlı sinemaseverlerle buluştu. Yüz yüze gerçekleştirilen bu etkinliklerin ardından çevrim içi olarak dijital okur-yazarlık atölyesi gerçekleştirildi.

Bu proje aracılığıyla, kadın sinema profesyonelleri ve yerelde sinemaya erişimi kısıtlı kadınları bir araya getirerek, deneyim aktarımına olanak sağlandı ve yereldeki kadınları güçlendirerek sanatsal üretim için cesaretlendirmek hedeflendi.

Festival'de gösterilecek yönetmenliğini Pelin Esmer'in yaptığı Kraliçe Lear filminden

Akhisar Sinema Derneği (SİNEHİSAR)

Akhisar Sinema Derneği (SİNEHİSAR), Manisa'nın ilk ve tek sinema derneği olarak 2019 yılında kurulmuş kâr amacı gütmeyen hak temelli bir sivil toplum kuruluşudur. Dernek, Akhisar başta olmak üzere yerelde sinema sanatının yaygınlaşması, gelişmesi ve herkes için erişilebilir olması amacıyla kuruldu.

SİNEHİSAR sinemayı, toplumların gelişmesine katkı sağlayan, onlara yol gösterici bir sanat dalı olarak görüyor. Bu fikirden yola çıkarak sinemanın büyük şehirlerde sıkışıp kalmasına karşı, bu sanatın Anadolu'nun her bir köşesine ilçe ilçe, köy köy yayılmasını ve sinemanın; yaş, engel, cinsiyet, cinsel yönelim, etnik kimlik, sınıf ayrımı olmaksızın, kimseyi dışarıda bırakmadan tüm insanlar için erişilebilir olmasını hedefliyor.

Bu sayfa 10 Ocak 2022 tarihinde yayına alındı.
Son güncelleme: 22 Nisan 2022