Avrupa Birliği tarafından
finanse edilmektedir

Bu web sitesi, Avrupa Birliği’nin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Goethe-Institut Istanbul sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliği’nin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.

EN

Ayvalık Uluslararası Film Festivali Küçük Han’da

Nisan 2023 - Mart 2024
BALIKESİR

Ayvalık Uluslararası Film Festivali'nin mekânları bölgenin tarihi ve kültürel dokusunu yansıtması için özenle seçiliyor. Bu mekânlardan biri de Küçük Han. Ayvalık’ın tarihi İsmet Paşa mahallesinde 19. yüzyıl ortasında yapılmış olan Küçük Han, kentin yine yeniden “agorası” olmayı kendine mesele ediniyor. Kapsamlı bir restorasyon sonrası yeniden açılan bu yapı içerisinde Ayvalık Uluslararası Film Festivali’nin sürekli bir ofisi olacak. Ayvalık’ta özellikle kültür sanat alanında bir buluşma noktası olmayı hedefleyen bu bina içerisinde festivalin daimi bir mekânı ve 2 çalışanı olması festivalin şehirle ilişkisini güçlendirecek, seyircilerle daha kalıcı bir bağ kurulacak, yıl boyunca festival dışında farklı faaliyetler düzenlenmesi için bir itici güç olacak. Küçük Han’da yapılacak toplantılar, düzenlenecek etkinlikler için duyurular yapılacak, yerel yönetim, sivil inisiyatifler ve esnaf sürece dahil olacak. Ayvalık Uluslararası Film Festivali sırasında Küçük Han festival konuklarının buluştuğu bir sosyalleşme alanı olarak kullanılacak. Ayvalık Uluslararası Film Festivali’ni düzenleyen Seyir Derneği’nin görünülürlüğünün artırılması ve kalıcılığının sağlanması, projenin ana hedefi. Bu sayede derneğin kurumsallaşma adımları sağlam bir şekilde atılacak ve festivalin hafızasının kayıt altına alınması da mümkün olacak. 

Ayvalık Uluslararası Film Festivali ekibi Küçük Han'da

Seyir Derneği

Seyir Derneği, Ayvalık’taki zengin kültür sanat hayatının yeni bir üyesi olmasına karşın bu alanda deneyim sahibi bir ekip tarafından kuruldu. Seyir Derneği yönetim kurulu başkanı Azize Tan 1992’den itibaren festivallerde çalıştı, İstanbul Film Festivali’nde direktörlük yaptı ve Ortak Yapım Platformu Köprüde Buluşmalar’ı kurdu. 2018 yılında Başka Sinema Ayvalık Film Festivali’nin kurucu direktörlüğünü üstlendi. 2022 yılında, başta Ayvalık ve Ege Bölgesi olmak üzere kültür sanat faaliyetleri düzenlemek için ekip arkadaşlarıyla Ayvalık’ta Seyir Derneği’ni bağımsız bir yapı olarak hayata geçirdi. Dernek, özellikle gençlere yönelik projelere öncelik vermeyi ve Ayvalık’ı hem sinema hem de diğer sanatlar için merkez haline getirmeyi hedefliyor.

Ayvalık tarihi, kültürü, mimarisi, mutfağı, konumu ve duyarlı sakinleriyle film festivali yapmak için mükemmel bir ortam sunuyor. Ayvalık Uluslararası Film Festivali Türkiye’deki diğer festivallerden farklı bir modele sahip; festival kapsamında bir yarışma düzenlenmiyor, film gösterimleri paneller ve söyleşilerle desteklenerek bir konuşma alanı yaratılması hedefleniyor. Türkiye’nin her köşesinden gelen sinema öğrencileri festival organizasyonunda görev alırken sinema profesyonelleriyle düzenlenen atölyelere katılarak sektörle tanışıyor. Festival mekânları bölgenin tarihi ve kültürel dokusunu yansıtması için özenle seçiliyor. Türkiye’nin önde gelen festivalleri arasına girme iddiasında olan Ayvalık Uluslararası Film Festivali, şehir ve festival birbirini nasıl tamamlayabilir sorusuna cevap bulmayı hedefliyor. Bu değişimi yaratmak için çalışan kişilerin ve kurumların bir araya geldiği bir sosyal yaratıcılık platformu olmayı hedefliyor aynı zamanda.

Seyir Derneği sosyal medya hesapları:
Instagram: https://www.instagram.com/seyirdernegi/
Twitter: https://twitter.com/seyirdernegi
Facebook: https://www.facebook.com/seyirdernegi
Web Sitesi: https://www.seyirdernek.org

Ayvalık Uluslararası Film Festivali sosyal medya hesapları:
Instagram: https://www.instagram.com/ayvalikff/
Twitter: https://twitter.com/ayvalikff
Facebook: https://www.facebook.com/ayvalikff
Web Sitesi: https://www.ayvalikff.org

Bu sayfa 5 Ekim 2023 tarihinde yayına alındı.